Polský premiér přistižen při korupci

lem, ČTK, Reuters
27. 9. 2006 10:20
Varšava - Do voleb šel polský premiér Jaroslaw Kaczyński s plánem vymýtit korupce. Ted se sám do korupční aféry namočil. Opozice žádá demisi.
Faktický rozpad koalice znamenal ztrátu parlamentní většiny pro Kaczyńského vládu. Ten nyní hledá podporu u lidovců.
Faktický rozpad koalice znamenal ztrátu parlamentní většiny pro Kaczyńského vládu. Ten nyní hledá podporu u lidovců. | Foto: Reuters

Skandál propukl poté, co televizní stanice TVN odvysílala tajné záběry, jak se blízký premiérův spolupracovník pokouší zlákat opoziční poslankyni k přeběhnutí do vládního tábora výměnou za lákavou funkci.

Post na ministerstvu? Samozřejmě

"Náměstkyně ministra? Žádný problém, máme množství volných funkcí," přesvědčoval šéf politického kabinetu premiéra Adam Lipiński poslankyni Renatu Begerovou z hnutí Sebeobrana na záběrech, které TVN 24 odvysílala v úterý pozdě v noci. 

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Begerová, která o natáčení věděla, se jakoby domlouvala na odměně za přeběhnutí do vládního tábora. Chtěla křeslo náměstkyně ministra zemědělství. "To není žádný problém. Postačí jeden rozhovor s předsedou," ujistil Lipiński.

Schůzky se odehrály poté, co prezident na premiérův návrh odvolal šéfa Sebeobrany Andrzeje Leppera z funkcí vicepremiéra a ministra zemědělství.

Faktický rozpad koalice znamenal ztrátu parlamentní většiny pro Kaczyńského vládu. Ta nyní zápolí o přežití tím, že se snaží získat opoziční PSL do vlády a také přetáhnout poslance Sebeobrany od jejich šéfa Leppera.

Opozice žádá demisi

Skryté záběry rozpoutaly bouři v polské politice. Nejsilnější opoziční strana, Občanská platforma, ještě v noci svolala tiskovou konferenci, na níž se domáhala okamžité demise předsedy vlády. "Je třeba hned svolat zasedání Sejmu a rozpustit parlament," prohlásil jeden z předáků této liberální strany Jan Rokita.

Foto: Aktuálně.cz

"Dnes by měli všichni slušní lidé vyzvat premiéra k demisi," nechal se slyšet Donald Tusk z opoziční Občanské platformy.

Polská lidová strana (PSL) v reakci na toto oznámení okamžitě přerušila koaliční rozhovory s Kaczyńského stranou Právo a spravedlnost (PiS).

"Situace se radikálně změnila," prohlásil šéf PSL Waldemar Pawlak. "Jednání o koalici jsme právě přerušili. Čekáme na premiérovo vysvětlení. Situace je velmi vážná," dodal pro agenturu Reuters.

"Politika je špinavá věc"

Vládní tábor naopak aféru bagatelizuje. "Politika je v jistém smyslu špinavá záležitost. Nevím však, kvůli čemu panuje takové pobouření. Nic nepopírám a zamýšlím dále přemlouvat poslance k posílení parlamentní většiny," řekl listu Rzeczpospolita Lipiński. Prý by se politickou korupcí mohla nazývat každá vyjednání o koalici.

Schůzky se odehrály poté, co prezident na premiérův návrh odvolal šéfa Sebeobrany Andrzeje Leppera z funkcí vicepremiéra a ministra zemědělství.
Schůzky se odehrály poté, co prezident na premiérův návrh odvolal šéfa Sebeobrany Andrzeje Leppera z funkcí vicepremiéra a ministra zemědělství. | Foto: Reuters

Maršálek Sejmu Marek Jurek sice přislíbil svolat vedení této klíčové dolní komory parlamentu, aby projednal opoziční návrh na mimořádné zasedání, ale skandální nahrávku považuje za "pečlivě narežírovanou provokaci".

"Výzvy k demisi jsou absurdní," okomentoval žádost opozice mluvčí vlády Przemyslaw Gosiewski.

Na další vlnu politické nestability zareagoval také polský zlotý, který oslabil o 0,3 procenta vůči euru. "Předčasné volby se zdají být nejlepším řešením pro Polsko," prohlásil pro agenturu Reuters analytik Danske Bank Lars Christensen.

Zatímco Kaczyńského vláda potřebuje k vládnutí podporu 231 ze 460 poslanců Sejmu, rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb vyžaduje souhlas dvoutřetinové většiny.

Oba návrhy, na vyslovení důvěry vládě a na rozpuštění parlamentu, se měly dostat na zasedání Sejmu, původně plánované na 10. října.

 

Právě se děje

Další zprávy