reklama
 
 

Polský premiér Morawiecki odmítá, že by se obohatil na restitucích, pohrozil žalobou

20. 5. 2019 22:11
Polský premiér Mateusz Morawiecki a jeho manželka v pondělí pohrozili, že podají žalobu na opoziční list Gazeta Wyborcza za článek, podle kterého se předseda vlády obohatil na církevních restitucích. Článek je podle nich nepravdivý a obsahuje nepřesnosti. Tiskový odbor vlády obvinil deník z manipulace, opozice však od premiéra požaduje vysvětlení.

Deník tvrdí, že Morawiecki ještě jako bankéř v roce 2002 pod cenou a zřejmě díky známostem odkoupil od církve ve Vratislavi pozemky, vydané původně církvi jako odškodnění za komunisty zabavený majetek. Hodnota pozemků se kvůli chystaným investicím zmnohonásobila.

Ačkoliv znalec ocenil 15 hektarů na čtyři miliony zlotých, Morawiecki je od prelátů koupil za 700 000 a nyní je může státu prodat za 70 milionů zlotých (asi 420 milionů Kč), protože se přes ně stát chystá postavit dálnici, tvrdí deník. Premiér navíc parcely převedl na manželku Iwonu, a tak pozemky ani neuvedl v majetkovém přiznání.

Opozice vyzvala premiéra, aby záležitost veřejně vysvětlil. "Máme zvláštní kastu lidí, kteří hodně napovídají o poctivosti a mají plná ústa hesel, ale v praxi vidíme, jak to vypadá ve skutečnosti," řekl opoziční poslanec Marcin Kierwiński.

Advokát Morawieckých v reakci prohlásil, že premiér a jeho žena se budou domáhat od deníku omluvy za zveřejnění nepravdivých či nepřesných informací. Mylný je podle advokáta především údaj o současné hodnotě parcely.

Další žalobu na deník, a to za pomluvu, chystá premiérova manželka. Současně uvedla, že v případě stavby dálnice pozemek zpětně prodá Vratislavi za kupní cenu zvýšenou o inflaci, přičemž celý výtěžek věnuje na dobročinné účely.

Šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že článek je záhodno ověřit. Domnívá se ale, že pak bude jasné, že jde o falešnou zprávu.

Deník mezitím přišel s další podezřelou souvislostí: kněz, který svého času Morawieckému pozemky prodal, byl loni povýšen na generála, přestože jako vojenský kaplan byl už penzionován.

autor: ČTK | 20. 5. 2019 22:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama