Polský premiér Morawiecki odmítá, že by se obohatil na restitucích, pohrozil žalobou

ČTK ČTK
20. 5. 2019 22:11
Polský premiér Mateusz Morawiecki a jeho manželka v pondělí pohrozili, že podají žalobu na opoziční list Gazeta Wyborcza za článek, podle kterého se předseda vlády obohatil na církevních restitucích. Článek je podle nich nepravdivý a obsahuje nepřesnosti. Tiskový odbor vlády obvinil deník z manipulace, opozice však od premiéra požaduje vysvětlení.
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki | Foto: Reuters

Deník tvrdí, že Morawiecki ještě jako bankéř v roce 2002 pod cenou a zřejmě díky známostem odkoupil od církve ve Vratislavi pozemky, vydané původně církvi jako odškodnění za komunisty zabavený majetek. Hodnota pozemků se kvůli chystaným investicím zmnohonásobila.

Ačkoliv znalec ocenil 15 hektarů na čtyři miliony zlotých, Morawiecki je od prelátů koupil za 700 000 a nyní je může státu prodat za 70 milionů zlotých (asi 420 milionů Kč), protože se přes ně stát chystá postavit dálnici, tvrdí deník. Premiér navíc parcely převedl na manželku Iwonu, a tak pozemky ani neuvedl v majetkovém přiznání.

Opozice vyzvala premiéra, aby záležitost veřejně vysvětlil. "Máme zvláštní kastu lidí, kteří hodně napovídají o poctivosti a mají plná ústa hesel, ale v praxi vidíme, jak to vypadá ve skutečnosti," řekl opoziční poslanec Marcin Kierwiński.

Advokát Morawieckých v reakci prohlásil, že premiér a jeho žena se budou domáhat od deníku omluvy za zveřejnění nepravdivých či nepřesných informací. Mylný je podle advokáta především údaj o současné hodnotě parcely.

Další žalobu na deník, a to za pomluvu, chystá premiérova manželka. Současně uvedla, že v případě stavby dálnice pozemek zpětně prodá Vratislavi za kupní cenu zvýšenou o inflaci, přičemž celý výtěžek věnuje na dobročinné účely.

Šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že článek je záhodno ověřit. Domnívá se ale, že pak bude jasné, že jde o falešnou zprávu.

Deník mezitím přišel s další podezřelou souvislostí: kněz, který svého času Morawieckému pozemky prodal, byl loni povýšen na generála, přestože jako vojenský kaplan byl už penzionován.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy