reklama
 
 

Polský ministr vnitra chce odstoupit od globální dohody OSN o migraci

9. 10. 2018 17:20
Podle ministra pakt podporuje nelegální migraci a ohrožuje bezpečnost Polska.

Varšava - Polský ministr vnitra Joachim Brudziński navrhne premiérovi, aby Varšava odstoupila od globálního paktu OSN o migraci ještě před jeho oficiálním přijetím letos v prosinci. Dokument podle ministra podporuje nepovolenou migraci, informovala o tom agentura Reuters.

"Doporučím premiérovi Mateuszi Morawieckému odstoupit od globálního paktu (OSN), který má být podepsán v prosinci v Marrákeši," citovalo Brudzińského na Twitteru ministerstvo vnitra. "Návrh dohody podle nás nezaručuje Polsku bezpečnost. Může navíc posílit nelegální migraci," dodal ministr.

Text nezávazné dohody byl v září 2016 přijat 193 členy Organizace spojených národů. Od dokumentu, který má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, už loni odstoupily Spojené státy. Proceduru odchodu z jednání OSN o migračním paktu zahájilo letos i Maďarsko, podle nějž je dokument naprosto proti bezpečnostním zájmům země.

Česká republika, která patří společně s Maďarskem a Polskem k hlasitým kritikům migrační politiky EU a k odpůrcům přijímání migrantů, své stanovisko k dohodě vyjádří až na prosincové konferenci. Podle prohlášení ministerstva zahraničí ale vláda nebude dávat žádný souhlas s nelegální migrací.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) vyhrála parlamentní volby v roce 2015 i díky tomu, že vsadila na strach lidí z migrace. Polsko ale přijímá značný počet zahraničních pracovníků, zejména ze sousední Ukrajiny, ale i z Běloruska nebo částí Asie. Země má rekordně nízkou míru nezaměstnanosti, nyní se pohybuje kolem 5,8 procenta.

Polskem nedávno hýbala především kontroverzní reforma justice

Poláci plní ulice kvůli reformě justice. Bojí se, že budou žít v autoritářském režimu. | Video: Reuters |  01:18

autor: ČTK | 9. 10. 2018 17:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama