Polský ministr podváděl se zbrojním pasem, musel odstoupit

ČTK ČTK
30. 4. 2015 22:20
Ministr Grabarczyk tvrdil, že je nevinen, ale odstupuje, protože kvůli podezření nemohl jako ministr pracovat. Podle polského tisku byl ale považován za šéfa regionálních "kmotrů" Občanské platformy.
Premiérka Kopaczová prý musela ministra k demisi donutit, skandál mohl ohrozit celou vládu.
Premiérka Kopaczová prý musela ministra k demisi donutit, skandál mohl ohrozit celou vládu. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko má nového ministra spravedlnosti. Dosavadní šéf resortu Césary Grabarczyk (55) byl totiž nucen odstoupit poté, co se přišlo na to, že zbrojní pas získal i bez zkoušky na střelnici. Šlo o první demisi v kabinetu premiérky Ewy Kopaczové, která nastoupila do čela vlády loni v září.

Grabarczyk odstoupil o středeční noci. Premiérka Kopaczová demisi přijala a dnes oznámila, že požádá prezidenta, aby novým ministrem jmenoval poslance vládní strany Občanská platforma Boryse Budku (37), právníka a ekonoma.

Podle listu Gazeta Wyborcza, který se odvolává na zdroje z premiérčina okolí, musela Grabarczyka k demisi donutit až sama šéfka vlády, protože skandál mohl ohrozit celou vládu, jakož i šance prezidenta Bronislawa Komorowského na to, že v květnu bude znovu zvolen do čela státu.

Podle serveru tvn24.pl se totiž Grabarczyk stal ministrem díky tomu, že nechal odstavit prokurátora, který jej chtěl obvinit kvůli nelegálnímu získání zbrojního pasu - jen po teoretické zkoušce, ale bez praktické zkoušky na střelnici. Podle odposlechů sliboval policejnímu náčelníkovi v Lodži, že mu na oplátku za zbrojní pas pomůže k výnosné funkci ve státní firmě.

Grabarczyk tvrdil, že je nevinen, ale odstupuje, protože kvůli podezření nemohl jako ministr pracovat. Podle tisku byl ale považován za šéfa regionálních "kmotrů" Občanské platformy.

 

Právě se děje

Další zprávy