Polský lídr Kaczyński čelí rozsáhlé aféře. V sídle strany domlouval stavbu mrakodrapu

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 29. 1. 2019 13:46
Jaroslaw Kaczyński, lídr polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), má hned ze začátku roku vážný problém. Opoziční deník Gazeta Wyborcza zveřejnil nahrávku ze sídla jeho strany, na které Kaczyński domlouvá investici do stavby mrakodrapu ve Varšavě. Stavba měla být podle záznamu pevně spjata s výsledkem nedávných místních voleb.
Jaroslaw Kaczyński.
Jaroslaw Kaczyński. | Foto: Reuters

Stavět se mělo na místě, které už od 90. let vlastní firma Srebrna, která je personálně svázaná právě se stranou Právo a spravedlnost. Patří totiž nadaci Institutu Lecha Kaczyńského, založeného po tragické smrti tehdejšího polského prezidenta v roce 2010.

Podle v červenci pořízené nahrávky se mělo stavět pouze v případě, že PiS vyhraje místní volby, které proběhly loni na podzim. Ve Varšavě ale nakonec vyhrála opozice.

Rakouský podnikatel Gerald Birgfellner, který měl stavbu připravit, se podle audiozáznamu deníku Gazeta Wyborcza cítil ošizen a žádal za dosud odvedenou práci dostat zaplaceno. Jaroslaw Kaczyński, o němž dosud panovalo přesvědčení, že ho peníze a byznys příliš nezajímají, se ale na nahrávce ukazuje jako tvrdý podnikatel, který z různých důvodů vysvětluje, proč nemůže za odvedenou práci zaplatit.

Mrakodrap se měl symbolicky stavět jako dvě stejné věže - Jaroslaw a Lech byli totiž dvojčata. Měl v nich být hotel, několik bytů a sídlo Institutu Lecha Kaczyńského. Jeho nadaci mělo navíc připadnout třicet procent příjmů z provozu mrakodrapů. Projekt je v rozhovorech označován jako dvojčata nebo K-Towers.

Birgfellner měl kvůli přípravě projektu 160 schůzek, z toho šestnáct se samotným Kaczyńským v sídle PiS na Nowogrodské ulici ve Varšavě. Podle ohlasů v polských médiích se tím, že domlouval obchod v sídle politické strany, mohl Kaczyński dopustit porušení zákona o politických stranách.

Předseda opoziční strany Teraz! a bývalý bankéř Ryszard Petru už ostatně oznámil, že na Kaczyńského podal trestní oznámení kvůli podezření ze zneužití veřejných prostředků pro soukromé účely.

Naopak mluvčí PiS Beata Mazureková tvrzení deníku Gazeta Wyborcza označila za "pomluvu a spekulace".

Projektu měla pomoci půjčka od státní banky Pekao SA, v jejímž čele stojí Michal Krupiński, důvěrník Kaczyńského a také ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobry. Krupiński byl podle nahrávky připraven pomoci skrze prostředníky, půjčka na stavbu měla činit 300 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy korun).

Nahrávka pochází z července loňského roku, kdy se strana připravovala především na zmíněné místní volby, ale mluví se na ní i o parlamentních volbách v roce 2019. Kaczyńského bratranec Grzegorz Tomaszewski například hovoří o tom, jak za pomoci Krupińského udržuje při životě silně provládní deník Gazeta Polska Codziennie.

Z rozhovoru také vyplývá, že projekt stavby musí být udržen v tajnosti, protože kdyby informace vyšly najevo, tak kromě podezření z porušování zákona o financování strany by to byla politicky pro PiS sebevražda.

Není to první problém, kterému musí tento týden polská vládní strana čelit. Protikorupční úřad CBA navíc zadržel Bartlomieje Misiewicze, bývalého blízkého spolupracovníka ministra obrany Antoniho Macierewicze, který představuje nejkonzervativnější jádro PiS.

Video: Polskem hýbe politická nenávist, tamní politika je brutálnější než u nás, říká novinář

Už před vraždou primátora Gdaňsku bylo Polsko rozdělené, vládním politikům teď došlo, že to přehnali, vytvořili mnohem tvrdší atmosféru než u nás | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy