Polskou hranici s Běloruskem hlídá sedm tisíc lidí. EU pomůže s vracením migrantů

Foto: Migranti uvázli v "pásmu nikoho". Polsko je posílá pryč, mrznou proto v lesích
Polská ani běloruská strana se k obviněním z násilí nevyjádřily. Mluvčí polských pohraničníků pouze uvedl, že hlídky migrantům poskytují zdravotní pomoc a v případě potřeby resuscitaci a odvoz sanitkou.
Uprchlíci mají přitom podle mezinárodního práva nárok na žádost o azyl. Zároveň je zakázáno posílat žadatele zpátky do zemí, ze kterých utíkají.
Když se Mohammed dostal k hranici naposledy, prosil stráž, ať už to ukončí. "Když jsme došli k polským vojákům, řekl jsem jim: Prosím, rovnou mě zabijte, nechci se vrátit do Běloruska," vypráví.
Šestadvacetiletý Mohammed (na snímku) pochází z Jemenu, kde pracoval v cestovním ruchu. Ze země, kterou sužuje občanská válka, odešel do Malajsie a z ní se v srpnu dostal do Běloruska. Od té doby se pokouší nelegálně překročit hranice do Polska a dostat se dál do západní Evropy. Narazil však na pohraničníky, kteří mu vstup do země nepovolili.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
23. 10. 2021 12:02
Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků, vojáků a policistů a další přibudou. Polské tiskové agentuře PAP to řekl náměstek ministra vnitra Bartosz Grodecki. Sdělil rovněž, že Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) pomáhá Polsku připravit návrat migrantů do zemí jejich původu.

Varšava obviňuje režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z úmyslného vyvolání migrační krize ve snaze destabilizovat Polsko a pobaltské státy, jejichž hranice tvoří východní vnější hranici Evropské unie. Litva požádala agenturu Frontex, aby jí s kontrolou jejích hranic pomohla.

Polsko podle Grodeckého ale o takovou asistenci Frontexu nyní nežádá. "Dnes nevidíme potřebu zapojovat Frontex do činnosti na naší hranici," řekl. "V současné době střeží úsek hranice s Běloruskem přes 7000 příslušníků pohraniční stráže, policistů a vojáků polské armády. Bude jich víc a polsko-běloruská hranice je kratší než litevsko-běloruská," vysvětlil.

"V tomto podporu Frontexu nepotřebujeme. Chceme však s Frontexem spolupracovat v oblasti readmise nebo návratu migrantů do země jejich původu," dodal. Připomněl přitom, že šéf evropské pohraniční agentury Fabrice Leggeri 4. října při návštěvě pásma u polské hranice s Běloruskem řekl, že by se jeho úřad mohl zapojit do organizování letů z Polska do třetích zemí.

"Chceme této nabídky využít," sdělil Grodecki. "V této oblasti je podpora agentury Frontex důležitá. Frontex má zavedený systém vracení. Používá kvalifikované lidi, nástroje a finanční prostředky," poznamenal a vyjádřil naději, že agentura bude brzy schopna takové lety zorganizovat.

Vedle zvyšování počtu příslušníků ozbrojených sil zapojených do ostrahy hranic se polská vláda rozhodla postavit na hranici s Běloruskem zeď. Tomuto jejímu návrhu dal Sejm, dolní komora parlamentu, minulý týden zelenou schválením příslušného zákona.

Odůvodnění předlohy tohoto právního předpisu obsahovalo mimo jiné údaj, že od začátku letošního ledna do konce září polská pohraniční stráž zabránila 9287 pokusům o ilegální přechod hranice z Běloruska. Z toho za poslední dva měsíce bylo těchto případů kolem 8000.

 

Právě se děje

Další zprávy