Polsko zakázalo přípravu košer masa. Izrael je pobouřen

ČTK ČTK
16. 7. 2013 0:07
Na polských jatkách bylo zabíjení zvířat podle židovské a muslimské tradice běžné
 Mrtvá zvířata na jatkách
 Mrtvá zvířata na jatkách | Foto: Reuters

Varšava/Jeruzalém - Izraelce pobouřilo rozhodnutí Poláků nepovolit na jatkách přípravu masa podle židovských tradic.

Izraelské ministerstvé zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že tento krok významně poškozuje snahy o znovuobnovení židovského života v zemi, kde byla téměř celá židovská komunita vyvražděna nacisty. Polský premiér označil reakci Izraelců za nepřiměřenou.

Zákon, který by rituální zabíjení zvířat povoloval, odmítli polští poslanci minulý týden v pátek. Výsledek hlasování je podle izraelské diplomacie "absolutně nepřijatelný".

"Polské dějiny jsou propleteny s dějinami židovského lidu. Vyzýváme parlament, aby své rozhodnutí přehodnotil a očekáváme, že místní úřady naleznou způsob, jak zabránit této tvrdé ráně náboženským tradicím židovského národa," dodalo ministerstvo ve svém prohlášení.

Až do ledna letošního roku byla polská jatka oblíbeným místem, kde se provádělo rituální zabíjení zvířat tak, jak to vyžadují židovské a muslimské tradice, tedy nechat zvíře vykrvácet za plného vědomí.

Košer a halál maso se poté vyváželo do Evropy i do zemí jako Egypt, Írán či Izrael. Koncem loňského roku ale polský ústavní soud tyto praktiky zarazil a země začala přicházet o miliony eur.

I vzhledem k vylepšení vztahů s Izraelem se vláda premiéra Donalda Tuska rozhodla, že předloží nový návrh zákona, který by produkci halál a košer masa znovu umožňoval.

Zároveň by v legislativě nově byla i mnohem větší ochrana zvířat. Kabinet si byl jistý, že v tomto znění zákon v parlamentu projde, nicméně nestalo se.

Reakce židovského státu je ale podle premiéra Tuska přehnaná. "Zejména historický kontext, který zmiňují, je, jemně řečeno, úplně mimo a s nynější situací nijak nesouvisí," prohlásil polský předseda vlády.

Zástupci masného průmyslu zaznamenávají podle svých slov kvůli zákazu velké ztráty. Toto průmyslové odvětví vydělávalo každý rok okolo 500 milionů eur (13 miliard korun) a teď už více než půl roku stojí.

Každý rok se ze země vyváželo 100.000 tun košer nebo halál hovězího a 100.000 tun drůbežího masa. Nástupci Polska se prý postupně začínají stávat Maďarsko, Lotyšsko, Česká republika i Bosna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy