Polsko zakázalo přípravu košer masa. Izrael je pobouřen

ČTK ČTK
16. 7. 2013 0:07
Na polských jatkách bylo zabíjení zvířat podle židovské a muslimské tradice běžné
 Mrtvá zvířata na jatkách
 Mrtvá zvířata na jatkách | Foto: Reuters

Varšava/Jeruzalém - Izraelce pobouřilo rozhodnutí Poláků nepovolit na jatkách přípravu masa podle židovských tradic.

Izraelské ministerstvé zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že tento krok významně poškozuje snahy o znovuobnovení židovského života v zemi, kde byla téměř celá židovská komunita vyvražděna nacisty. Polský premiér označil reakci Izraelců za nepřiměřenou.

Zákon, který by rituální zabíjení zvířat povoloval, odmítli polští poslanci minulý týden v pátek. Výsledek hlasování je podle izraelské diplomacie "absolutně nepřijatelný".

"Polské dějiny jsou propleteny s dějinami židovského lidu. Vyzýváme parlament, aby své rozhodnutí přehodnotil a očekáváme, že místní úřady naleznou způsob, jak zabránit této tvrdé ráně náboženským tradicím židovského národa," dodalo ministerstvo ve svém prohlášení.

Až do ledna letošního roku byla polská jatka oblíbeným místem, kde se provádělo rituální zabíjení zvířat tak, jak to vyžadují židovské a muslimské tradice, tedy nechat zvíře vykrvácet za plného vědomí.

Košer a halál maso se poté vyváželo do Evropy i do zemí jako Egypt, Írán či Izrael. Koncem loňského roku ale polský ústavní soud tyto praktiky zarazil a země začala přicházet o miliony eur.

I vzhledem k vylepšení vztahů s Izraelem se vláda premiéra Donalda Tuska rozhodla, že předloží nový návrh zákona, který by produkci halál a košer masa znovu umožňoval.

Zároveň by v legislativě nově byla i mnohem větší ochrana zvířat. Kabinet si byl jistý, že v tomto znění zákon v parlamentu projde, nicméně nestalo se.

Reakce židovského státu je ale podle premiéra Tuska přehnaná. "Zejména historický kontext, který zmiňují, je, jemně řečeno, úplně mimo a s nynější situací nijak nesouvisí," prohlásil polský předseda vlády.

Zástupci masného průmyslu zaznamenávají podle svých slov kvůli zákazu velké ztráty. Toto průmyslové odvětví vydělávalo každý rok okolo 500 milionů eur (13 miliard korun) a teď už více než půl roku stojí.

Každý rok se ze země vyváželo 100.000 tun košer nebo halál hovězího a 100.000 tun drůbežího masa. Nástupci Polska se prý postupně začínají stávat Maďarsko, Lotyšsko, Česká republika i Bosna.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Další hromadný úhyn ryb. V nádrži na Mostecku se zřejmě propadlo dno

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

"Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie," uvedl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Obvinění 16 lidí z krácení daně za 2,5 miliardy souvisí s kauzou podnikatele Zadeha

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy