Polsko za základnu požaduje od USA výhody

Red Zah, ČTK
25. 4. 2007 17:40
Šéf Pentagonu zmírňoval ve Varšavě obavy z Rusů

Varšava- Ani varšavská návštěva amerického ministra obrany Richarda Gatese neproběhla hladce. Poté, co si v Moskvě vyslechl nesmlouvavý odpor k záměru vybudovat radarové a raketové základny ve střední Evropě, požadují Poláci za umístění vojenské techniky na jejich území výhody.

"Zvýšení ochrany i před raketami krátkého a středního doletu, jakými disponuje Rusko a Bělorusko, by mělo být podmínkou," řekl opoziční poslanec Jan Rokita.

Gates své hostitele ubezpečil, že systém zvýší bezpečnost Polska. Podmínky pro kývnutí na žádost Američanů zveřejní polská Rada národní bezpečnosti v květnu.

Strach z Ruska

Obavy Polska souvisejí s hrozbami Kremlu. Ten oznámil, že pokud na území Polska bude americká základna, rozmístí větší počet raket středního doletu v Bělorusku.

Zatímco v Polsku chtějí Američané vybudovat raketovou základnu, v Česku má vyrůst radar
Zatímco v Polsku chtějí Američané vybudovat raketovou základnu, v Česku má vyrůst radar | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

"Před takovými raketami nyní nejsme chráněni," uvedl bývalý ministr obrany Radoslav Sikorski.

Varšava požaduje, aby Američané na polské území umístili zároveň se základnou i ochranný systém Patriot. Šéf Pentagonu kontroval tím, že Rusko v současné době Polsko neohrožuje a nebude ani v budoucnosti.

Rozhodnutí o instalaci systému Patriot je na Severoatlantické alianci, dodal Gates.

Washington chce, aby porozumění ve věci základny, jejíž druhou část - radar - chtějí Spojené státy umístit v České republice, zavládlo nejpozději do konce letošního roku. Základna by mohla začít fungovat v roce 2013.

Klíčové pro přijetí nabídky je podle premiéra Jaroslawa Kaczyńského zvýšení bezpečnosti Polska. To se podle Gatese naplní.

Opozice: Jdete Američanům na ruku

Američané musí podle Sikorského zaručit, že uhradí všechny náklady na umístění základny, ponesou plnou právní a finanční zodpovědnost za případné škody a umožní Polsku, aby mělo přístup k systémům štítu v čase ohrožení.

Podle opozice prezentuje polská strana spíše mírné stanovisko při rozhovorech s USA. Politici žádají od Spojených států konkrétní výhody.

Pokud bude nabídka Spojených států tak skromná, jako je doposud, mohou se sympatie Poláků vůči Američanům podle Sikorského změnit v antipatie.

Proti umístění základny v zemi je podle posledního průzkumu 57 procent Poláků.

 

Právě se děje

před 57 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy