Polsko po kritice zákona o holokaustu zrušilo návštěvu izraelského ministra. Jsem poctěn, reagoval

ČTK ČTK
6. 2. 2018 8:13
Nový zákon umožňí potrestat až tříletým vězením použití termínu "polské tábory smrti" a naznačování spolupráce polského národa nebo státu s nacisty.
Izraelský ministr školství Naftali Bennett.
Izraelský ministr školství Naftali Bennett. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Varšava - Polská vláda zrušila naplánovanou návštěvu izraelského ministra školství Naftaliho Bennetta kvůli jeho postoji k novému polskému zákonu o připomínání holokaustu. Bennett prohlásil, že je zrušením návštěvy "poctěn". V Izraeli patří k hlasitým kritikům zákona, který hrozí trestem vězení za připisování odpovědnosti za vyvražďování Židů během druhé světové války Polákům a polskému státu.

Někteří Izraelci zákon hodnotí jako popření holokaustu a Bennett měl v Polsku o postoji Izraele jednat.

"Krev polských Židů volá a žádný zákon ji neumlčí. Polská vláda mou návštěvu zrušila, protože jsem se zmínil o zločinech jejího národa. Jsem poctěn," oznámil Bennett.

Mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská pak oznámila, že je "přesvědčená", že obě strany brzo najdou náhradní termín návštěvy. "Budeme o naší společné historii jistě brzo hovořit," řekla.

Zákon v Polsku prošel parlamentem a nyní se čeká, zda jej podepíše prezident Andrzej Duda. Umožňuje potrestat až tříletým vězením za použití termínu "polské tábory smrti" a za naznačování spolupráce polského národa nebo státu s nacisty.

Podle Izraele se tak omezuje možnost upozornit na spoluúčast některých Poláků při páchání nacistických zločinů. Nacisté zabili kolem tří z 3,2 milionu polských Židů, tedy zhruba polovinu židovstva, která zahynula za holokaustu. Podle amerického muzea holokaustu jsou nacisté odpovědní rovněž za smrt nejméně 1,9 milionu nežidovské polské populace.

"Tábory smrti v Polsku postavili a řídili Němci a odpovědnosti za tyto činy se nemohou vyhnout. Avšak mnoho Poláků z celé země pronásledovalo, poskytovalo informace anebo se aktivně podílelo na zabití až 200 tisíc Židů, a to během holokaustu i po něm. Pouze několik tisíc lidí, Spravedlivých mezi národy, za záchranu Židů riskovalo své životy," sdělil Bennett.

Kopcińská řekla, že si Polsko přeje hovořit o "širokém zapojení Poláků v záchraně Židů za války, protože v podmínkách německé okupace by se těžko bez této pomoci mohly osoby židovského původu zachránit". Stejně tak je ale Polsko připraveno "mluvit o bolestných případech opovrženíhodného chování" lidí, kteří Němcům udali své sousedy. "Zákon neomezuje tuto diskusi, je namířen proti obviňování Polska z podílu na holokaustu," řekla Kopcińská.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy