Polsko po kritice zákona o holokaustu zrušilo návštěvu izraelského ministra. Jsem poctěn, reagoval

ČTK ČTK
6. 2. 2018 8:13
Nový zákon umožňí potrestat až tříletým vězením použití termínu "polské tábory smrti" a naznačování spolupráce polského národa nebo státu s nacisty.
Izraelský ministr školství Naftali Bennett.
Izraelský ministr školství Naftali Bennett. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Varšava - Polská vláda zrušila naplánovanou návštěvu izraelského ministra školství Naftaliho Bennetta kvůli jeho postoji k novému polskému zákonu o připomínání holokaustu. Bennett prohlásil, že je zrušením návštěvy "poctěn". V Izraeli patří k hlasitým kritikům zákona, který hrozí trestem vězení za připisování odpovědnosti za vyvražďování Židů během druhé světové války Polákům a polskému státu.

Někteří Izraelci zákon hodnotí jako popření holokaustu a Bennett měl v Polsku o postoji Izraele jednat.

"Krev polských Židů volá a žádný zákon ji neumlčí. Polská vláda mou návštěvu zrušila, protože jsem se zmínil o zločinech jejího národa. Jsem poctěn," oznámil Bennett.

Mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská pak oznámila, že je "přesvědčená", že obě strany brzo najdou náhradní termín návštěvy. "Budeme o naší společné historii jistě brzo hovořit," řekla.

Zákon v Polsku prošel parlamentem a nyní se čeká, zda jej podepíše prezident Andrzej Duda. Umožňuje potrestat až tříletým vězením za použití termínu "polské tábory smrti" a za naznačování spolupráce polského národa nebo státu s nacisty.

Podle Izraele se tak omezuje možnost upozornit na spoluúčast některých Poláků při páchání nacistických zločinů. Nacisté zabili kolem tří z 3,2 milionu polských Židů, tedy zhruba polovinu židovstva, která zahynula za holokaustu. Podle amerického muzea holokaustu jsou nacisté odpovědní rovněž za smrt nejméně 1,9 milionu nežidovské polské populace.

"Tábory smrti v Polsku postavili a řídili Němci a odpovědnosti za tyto činy se nemohou vyhnout. Avšak mnoho Poláků z celé země pronásledovalo, poskytovalo informace anebo se aktivně podílelo na zabití až 200 tisíc Židů, a to během holokaustu i po něm. Pouze několik tisíc lidí, Spravedlivých mezi národy, za záchranu Židů riskovalo své životy," sdělil Bennett.

Kopcińská řekla, že si Polsko přeje hovořit o "širokém zapojení Poláků v záchraně Židů za války, protože v podmínkách německé okupace by se těžko bez této pomoci mohly osoby židovského původu zachránit". Stejně tak je ale Polsko připraveno "mluvit o bolestných případech opovrženíhodného chování" lidí, kteří Němcům udali své sousedy. "Zákon neomezuje tuto diskusi, je namířen proti obviňování Polska z podílu na holokaustu," řekla Kopcińská.

 

Právě se děje

Další zprávy