Polsko vyznamenalo české manžele, během války zachránili stovku lidí na Volyni

ČTK ČTK
2. 6. 2021 13:56
Polský prezident Andrzej Duda vyznamenal in memoriam české manžele Annu a Jana Jelínkovy a ocenil tak jejich činy za druhé světové války. "Podle různých odhadů pomohli Jan a Anna Jelínkovi na Volyni asi stovce lidí různé národnosti - poskytli jim jídlo nebo úkryt, často jim tak zachránili život," uvedla Lucie Zakopalová z Polského institutu v Praze.
Kazatel Jan Jelínek s manželkou Annou za druhé světové války na Volyni poskytli azyl Ukrajincům, Polákům i židovským uprchlíkům. Foto z roku 2008.
Kazatel Jan Jelínek s manželkou Annou za druhé světové války na Volyni poskytli azyl Ukrajincům, Polákům i židovským uprchlíkům. Foto z roku 2008. | Foto: ČTK

Jan Jelínek se narodil v roce 1912 v polském Zelově, který založili čeští pobělohorští exulanti, a od roku 1937 působil jako evangelický farář v české vesnici Kupičov na Volyni.

"Už po útoku sovětských vojsk na východní území Polska v září 1939 pomáhal Polákům prchajícím do Rumunska a schovával je na své faře, po německé invazi pomáhal Židům a k této pomoci vyzýval i své farníky," přiblížila Zakopalová v tiskové zprávě.

V roce 1942 se oženil a společně s manželkou Annou tajně pašovali jídlo do ghetta v Kovlu a pomáhali místním Židům, aby mohli utéct. "V době volyňského masakru, tedy etnických čistek polského obyvatelstva na Volyni řízených Ukrajinskou povstaleckou armádou, ukrývali Poláky," popsala Zakopalová. Manželé podle ní v roce 1944 vstoupili do československé armády a oba získali po válce československá vyznamenání.

Později však Jelínka, jenž působil jako pastor v Podbořanech, pronásledoval komunistický režim. "V roce 1958 byl jako politický vězeň odsouzen ke dvěma letům vězení, při práci v dole utrpěl těžký úraz páteře a po propuštění musel pracovat v dělnických profesích," podotkla Zakopalová. Manželé Jelínkovi zemřeli v roce 2009.

Medaili Virtus et Fraternitas převzala ve Varšavě neteř manželského páru Eva Jelínková.

"Je to symbolický moment, ve kterém děkujeme těm, kteří dokázali ukázat své bratrství v nejtěžších dobách. Bez ohledu na svou národnost vnímali lidskost a projevovali lásku k bližnímu," uvedl podle twitterového účtu prezidentské kanceláře při předávání vyznamenání Andrzej Duda.

Vyznamenání Virtus et Fraternitas uděluje polský prezident na návrh Institutu Pileckého, čili výzkumného a vzdělávacího ústavu, jenž se věnuje odkazu boje proti totalitám. Vyznamenání dostávají obvykle cizinci, kteří v dobách 2. světové války a za komunistické totality zachraňovali Poláky.

Podle agentury PAP letos polský prezident tímto vyznamenáním ocenil devět lidí z Česka, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny a Maďarska. "Jelínkovi jsou prvními Čechy na tomto seznamu," upozornil Polský institut v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy