Polsko slavilo nezávislost i dlažebními kostkami a zatýkáním

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2014 21:08
Potyčky se strážci zákona provázejí v posledních letech už tradičně oslavy polské nezávislosti. Loni násilnosti krajní pravice vyústily v útok na areál ruského velvyslanectví.
Polská policie zasahuje vodním dělem při oslavách nezávislosti ve Varšavě.
Polská policie zasahuje vodním dělem při oslavách nezávislosti ve Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava - Varšavská policie dnes zatkla 215 lidí, kteří se zapletli do potyček se strážci zákona, provázejících v posledních letech už tradičně oslavy polské nezávislosti. Při srážkách byli podle policie zraněni čtyři lidé, včetně dvou policistů.

Výtržníci, mnozí zamaskovaní, házeli po policistech kameny, dýmovnice a dělbuchy, dlažební kostky i lavičky z autobusové zastávky. Policisté naopak v jednu chvíli použili vodní dělo a stříleli gumovými projektily do vzduchu. Obarvená voda z vodních děl usnadňovala policistům zatýkání zmáčených radikálů. Hlavní díl potyček se odehrál u fotbalového stadionu.

Výtržníci byli mezi desítkami tisíc lidí, kteří se účastnili pochodu pořádaného krajní pravicí a nacionalisty. K rozpoutání násilností neměli podle agentury AP žádný důvod.

Mnoho zatčených bylo podle policejního mluvčího zadrženo ještě před začátkem pochodu kvůli předmětům, které by mohly být použity jako zbraň. Většina demonstrantů se chovala pokojně, zdůraznil mluvčí Mariusz Sokolowski.

Na počátku pochodu demonstranti vykřikovali "Pryč s Evropskou unií!" a jedna menší skupina, která přijela z Chelmu, začala hajlovat, avšak pořadatelé je přiměli přestat.

Ještě dříve prezident Bronislaw Komorowski vedl oficiální oslavy a sváteční průvod. Poláci si dnes připomínají získání nezávislosti po první světové válce. Předchozí polské království zaniklo rozdělením mezi Rakousko, carské Rusko a Prusko, ze kterého později vzešlo německé císařství.

Polsko za nynější středopravé vlády zažívá bezprecedentní období prosperity ve své moderní historii. Někteří Poláci ctící tradiční hodnoty, včetně silné přináležitosti ke katolické církvi, se však cítí zrazeni tím, jak Polsko přijímá ideály Evropské unie, upozorňuje agentura Reuters.

Loni oslavy polského svátku nezávislosti provázely v centru hlavního města násilnosti krajní pravice, které vyústily v útok na areál ruského velvyslanectví. Moskva žádala oficiální omluvu, potrestání viníků a náhradu škod. Polské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad incidentem politování.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy