Polsko prožívá neznámý rodinný příběh Angely Merkelové

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
24. 3. 2013 18:09
Nové okolnosti ze života předků německé kancléřky odkrývá nová kniha
Foto: Reuters

Varšava - Nový životopis kancléřky Angely Merkelové, který právě vyšel v Německu, vyvolal velký zájem i v sousedním Polsku.

V novém světle totiž vyvstává její vřelý vztah k Polsku, který si analytici v minulosti mnohdy nedokázali vysvětlit.

Podle knihy novináře Stefana Korneliuse je totiž vnučkou polského přistěhovalce, který si změnil jméno, když se natrvalo usadil v Berlíně. Přestože svůj původ nikdy netajila, jde o prakticky neznámé stránky ze života jedné z nejmocnějších žen Evropy.

Kancléřka a její svět

"Nyní je jasné, proč Angela Merkelová mluví o Polsku tak vřele. Její dědeček se jmenoval Ludwig Kazmierczak a pocházel z Poznaně," napsal list Gazeta Wyborcza.

Podrobnosti o tajemném příběhu kancléřky obsahuje nová životopisná kniha Angela Merkelová - kancléřka a její svět, kterou vydalo nakladatelství Hofmann und Campe.

Foto: Profimédia

Vedoucí zahraniční rubriky deníku Süddeutsche Zeitung v ní podrobně popisuje rodinný příběh kancléřky, která o svém původu prý dobře věděla, i když ho nijak nezdůrazňovala.

"Dějiny polských kořenů Angely Merkelové jsou opravdu dějinami spletitých polsko-německých osudů. Paní kancléřka se narodila v roce 1954 v Hamburku jako Angela Kasnerová. Léta nikdo ani netušil, že skutečné jméno rodiny s německy znějícím příjmením bylo Kazmirczakovi. Tak se totiž jmenoval její otec Horst, kterému bylo jen pár let, když se jeho rodiče rozhodli své příjmení změnit," uvedl polský deník.

Podle knihy byl dědeček Merkelové nemanželské dítě polských rodičů. Z informací, které se následně podařilo vypátrat polským novinářům, byla prababička Merkelové služka.

Zdroje z poznaňského státního archivu prý svědčí o tom, že "šlo o osobu nemajetnou, která často putovala za prací". V roce 1896 se jí narodil syn Ludwig, jehož otcem byl Ludwig Wojciechowski. Ten si však Annu Kazmierczakovou nevzal a nedal dítěti ani své příjmení.

Když bylo synovi pět let, provdala se matka za dělníka jménem Ludwig Rychlicki. Společně pak měli čtyři děti, dvě však zemřely. "Až do roku 1915 bydlel Ludwig Kazmierczak se svou matkou a otčímem v Poznani. Když pak byl povolán na frontu, k matce se již nevrátil," říká Elzbieta Rogalová z poznaňského archivu.

Angela Kazmierczaková

"Ačkoli byl (Kazmierczak) formálně německým obyvatelem, rodina měla polské kořeny," píše v knize Kornelius. Upozornil, že Poznaň v době jeho narození patřila do Německého císařství a k Polsku se vrátila teprve po první světové válce. "Nebýt té změny, Merkelová by se narodila jako Angela Kazmierczaková, nikoli Angela Kasnerová," píše se v knize.

Po první světové válce se Ludwig Kazmierczak usadil v Berlíně. V německé metropoli pracoval jako policista. V roce 1926 se oženil a narodil se mu syn Horst Kazmierczak. V roce 1930 se ovšem Ludwig rozhodl změnit polské jméno Kazmierczak na Kasner.

Důvod jeho rozhodnutí není dosud jasný. Horst Kasner se stal evangelickým pastorem. V roce 1954 se mu v Hamburku narodila dcera Angela Dorothea. Její dědeček zemřel, když jí bylo pět let.

Podle polského tisku měla Merkelová strýce Józefa Rychlického, který přežil druhou světovou válku a zemřel v roce 1971 v Poznani. O osudech jeho dětí zatím média nic nevypátrala. Vyzvala však potenciální příbuzné kancléřky, aby se přihlásili. Autor životopisné knihy tvrdí, že si kancléřka dědečka nepamatuje. Dobře si ale prý pamatuje babičku Margarethe, která ji často navštěvovala a vedla k zájmu o hudbu a umění.

Opomíjená minulost

Server Wyborcza.pl v této souvislosti připomíná, že svůj polský původ Merkelová naznačila už v roce 1995, když při církevní slavnosti v Hamburku řekla, že jeden z jejích dědečků pocházel z Polska. O pět let později pak tuto informaci potvrdila v rozhovoru pro časopis Spiegel s tím, že z jedné čtvrtiny má polský původ. Jejích slov si však téměř nikdo nevšiml.

Foto: Reuters

Zatímco o jejím vztahu k Praze, kde v letech 1980 až 1983 strávila několik měsíců jako vědecká pracovnice v Ústavu fyzikální chemie Akademie věd je známo, její polská minulost byla opomíjená. Nyní se však prý ke svému původu hlásí a umí dokonce vyslovit jméno svého dědečka. Lekci jí při nedávném setkání v Bruselu udělil polský premiér Donald Tusk.

V rozhovoru pro Gazetu Wyborczu Kornelius uvedl, že kancléřka přiznala, že kolem rodinného tajemství je stále mnoho nejasností. Její bratr prý už léta pátrá po osudu předků. Nepodařilo se mu však zjistit, proč se dědeček rozhodl opustit Poznaň a usadit se v Berlíně ani proč rodina poněmčila své jméno.

"Dějiny polských kořenů Angely Merkelové jsou opravdu dějinami spletitých polsko-německých osudů," uvedl list.

Polský původ Merkelové podle deníku nicméně vysvětluje náklonnost kancléřky vůči zemi svých předků. Když totiž v minulosti řekla, že je obdivovatelkou Polska, zaskočení komentátoři to připisovali jejím zkušenostem z komunistických časů či vzpomínkám na návštěvu tehdejší Polské lidové republiky. "Nyní ta slova získala nový rozměr," uvedl deník.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 41 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy