Polsko pohřbilo zavražděného řidiče z Berlína. Jeho kolegové troubili klaksony

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2016 15:00
Zádušní mše za řidiče řidiče kamionu Lukasze Urbana se konala ve městě Banie. Sedmatřicetiletého Poláka zastřelil pravděpodobný pachatel útoku na berlínský vánoční trh, Tunisan Anis Amri. Obřadu se zúčastnil i polský prezident Andrzej Duda. Pohřeb byl financován ze státního rozpočtu a vláda slíbila, že rodině řidiče vyplatí mimořádnou rentu. Urban byl v Berlíně s kamionem, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl. Výstřelem z pistole poranil Poláka na hlavě. Není jasné, zda Urban žil ještě v době útoku, při němž zahynulo 12 lidí, podle pitvy byl však určitě v bezvědomí.
Poslední snímek polského řidiče Lukasze Urbana.
Poslední snímek polského řidiče Lukasze Urbana. | Foto: ČTK

Varšava – Za účasti prezidenta Andrzeje Dudy a stovek dalších lidí se v pátek v Polsku konal pohřeb řidiče kamionu, který zemřel při teroristickém útoku na berlínském vánočním trhu. Informovala o tom televize TVN24.

Řidič Lukasz Urban, jehož mnozí Poláci i Němci považují za hrdinu, byl zastřelen pravděpodobným pachatelem útoku Anisem Amrim, který pak s jeho kamionem najel minulý týden do vánočního tržiště a zabil dalších 11 lidí.

Před kostelem ve městě Banie na severozápadě Polska, kde v pravé poledne pohřební obřad začal zádušní mší, se i se svými vozy shromáždila skupina Urbanových kolegů, kteří dávali najevo lítost nad jeho smrtí troubením klaksonů.

Vedle Dudy se mše zúčastnila i šéfka kabinetu premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski či zástupce německé ambasády v Polsku.

"Poláci již byli mezi oběťmi teroristických útoků spáchaných islámskými fundamentalisty, ale tragédie, k níž došlo v Berlíně, je výjimečná, pokud jde o bezohlednost a krutost pachatele," přečetla během obřadu Kempaová dopis premiérky Beaty Szydlové.

U kostela, do něhož se vešly zhruba dvě stovky lidí, se shromáždil dav dalších obyvatel z okolí, kteří vzdávali hold sedmatřicetiletému řidiči, jenž s rodinou žil v nedaleké obci Rožnowo.

Po mši byla rakev s Urbanovými pozůstatky uložena v rodinném hrobě na místním hřbitově. Řidiči kamionů poté se svými vozy vyzdobenými polskými vlajkami se smutečními černými stuhami vyrazili na smuteční jízdu do okolí města.

Urban byl v Berlíně s kamionem naloženým ocelí, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl a poranil řidiče na hlavě. Není zcela jasné, zda Polák žil ještě v době útoku, podle výsledku pitvy je však patrné, že mu vážnost jeho zranění nedovolila jakkoli zmírnit následky atentátu.

Náklady pohřbu hradí polská vláda, která rovněž přislíbila, že Urbanově rodině vyplatí mimořádnou rentu. Tisíce Němců na internetu podepsaly petici, která navrhuje udělit mu posmrtně nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy