Polsko pohřbilo zavražděného řidiče z Berlína. Jeho kolegové troubili klaksony

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2016 15:00
Zádušní mše za řidiče řidiče kamionu Lukasze Urbana se konala ve městě Banie. Sedmatřicetiletého Poláka zastřelil pravděpodobný pachatel útoku na berlínský vánoční trh, Tunisan Anis Amri. Obřadu se zúčastnil i polský prezident Andrzej Duda. Pohřeb byl financován ze státního rozpočtu a vláda slíbila, že rodině řidiče vyplatí mimořádnou rentu. Urban byl v Berlíně s kamionem, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl. Výstřelem z pistole poranil Poláka na hlavě. Není jasné, zda Urban žil ještě v době útoku, při němž zahynulo 12 lidí, podle pitvy byl však určitě v bezvědomí.
Poslední snímek polského řidiče Lukasze Urbana.
Poslední snímek polského řidiče Lukasze Urbana. | Foto: ČTK

Varšava – Za účasti prezidenta Andrzeje Dudy a stovek dalších lidí se v pátek v Polsku konal pohřeb řidiče kamionu, který zemřel při teroristickém útoku na berlínském vánočním trhu. Informovala o tom televize TVN24.

Řidič Lukasz Urban, jehož mnozí Poláci i Němci považují za hrdinu, byl zastřelen pravděpodobným pachatelem útoku Anisem Amrim, který pak s jeho kamionem najel minulý týden do vánočního tržiště a zabil dalších 11 lidí.

Před kostelem ve městě Banie na severozápadě Polska, kde v pravé poledne pohřební obřad začal zádušní mší, se i se svými vozy shromáždila skupina Urbanových kolegů, kteří dávali najevo lítost nad jeho smrtí troubením klaksonů.

Vedle Dudy se mše zúčastnila i šéfka kabinetu premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski či zástupce německé ambasády v Polsku.

"Poláci již byli mezi oběťmi teroristických útoků spáchaných islámskými fundamentalisty, ale tragédie, k níž došlo v Berlíně, je výjimečná, pokud jde o bezohlednost a krutost pachatele," přečetla během obřadu Kempaová dopis premiérky Beaty Szydlové.

U kostela, do něhož se vešly zhruba dvě stovky lidí, se shromáždil dav dalších obyvatel z okolí, kteří vzdávali hold sedmatřicetiletému řidiči, jenž s rodinou žil v nedaleké obci Rožnowo.

Po mši byla rakev s Urbanovými pozůstatky uložena v rodinném hrobě na místním hřbitově. Řidiči kamionů poté se svými vozy vyzdobenými polskými vlajkami se smutečními černými stuhami vyrazili na smuteční jízdu do okolí města.

Urban byl v Berlíně s kamionem naloženým ocelí, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl a poranil řidiče na hlavě. Není zcela jasné, zda Polák žil ještě v době útoku, podle výsledku pitvy je však patrné, že mu vážnost jeho zranění nedovolila jakkoli zmírnit následky atentátu.

Náklady pohřbu hradí polská vláda, která rovněž přislíbila, že Urbanově rodině vyplatí mimořádnou rentu. Tisíce Němců na internetu podepsaly petici, která navrhuje udělit mu posmrtně nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy