Polsko pohřbilo zavražděného řidiče z Berlína. Jeho kolegové troubili klaksony

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2016 15:00
Zádušní mše za řidiče řidiče kamionu Lukasze Urbana se konala ve městě Banie. Sedmatřicetiletého Poláka zastřelil pravděpodobný pachatel útoku na berlínský vánoční trh, Tunisan Anis Amri. Obřadu se zúčastnil i polský prezident Andrzej Duda. Pohřeb byl financován ze státního rozpočtu a vláda slíbila, že rodině řidiče vyplatí mimořádnou rentu. Urban byl v Berlíně s kamionem, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl. Výstřelem z pistole poranil Poláka na hlavě. Není jasné, zda Urban žil ještě v době útoku, při němž zahynulo 12 lidí, podle pitvy byl však určitě v bezvědomí.
Poslední snímek polského řidiče Lukasze Urbana.
Poslední snímek polského řidiče Lukasze Urbana. | Foto: ČTK

Varšava – Za účasti prezidenta Andrzeje Dudy a stovek dalších lidí se v pátek v Polsku konal pohřeb řidiče kamionu, který zemřel při teroristickém útoku na berlínském vánočním trhu. Informovala o tom televize TVN24.

Řidič Lukasz Urban, jehož mnozí Poláci i Němci považují za hrdinu, byl zastřelen pravděpodobným pachatelem útoku Anisem Amrim, který pak s jeho kamionem najel minulý týden do vánočního tržiště a zabil dalších 11 lidí.

Před kostelem ve městě Banie na severozápadě Polska, kde v pravé poledne pohřební obřad začal zádušní mší, se i se svými vozy shromáždila skupina Urbanových kolegů, kteří dávali najevo lítost nad jeho smrtí troubením klaksonů.

Vedle Dudy se mše zúčastnila i šéfka kabinetu premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski či zástupce německé ambasády v Polsku.

"Poláci již byli mezi oběťmi teroristických útoků spáchaných islámskými fundamentalisty, ale tragédie, k níž došlo v Berlíně, je výjimečná, pokud jde o bezohlednost a krutost pachatele," přečetla během obřadu Kempaová dopis premiérky Beaty Szydlové.

U kostela, do něhož se vešly zhruba dvě stovky lidí, se shromáždil dav dalších obyvatel z okolí, kteří vzdávali hold sedmatřicetiletému řidiči, jenž s rodinou žil v nedaleké obci Rožnowo.

Po mši byla rakev s Urbanovými pozůstatky uložena v rodinném hrobě na místním hřbitově. Řidiči kamionů poté se svými vozy vyzdobenými polskými vlajkami se smutečními černými stuhami vyrazili na smuteční jízdu do okolí města.

Urban byl v Berlíně s kamionem naloženým ocelí, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl a poranil řidiče na hlavě. Není zcela jasné, zda Polák žil ještě v době útoku, podle výsledku pitvy je však patrné, že mu vážnost jeho zranění nedovolila jakkoli zmírnit následky atentátu.

Náklady pohřbu hradí polská vláda, která rovněž přislíbila, že Urbanově rodině vyplatí mimořádnou rentu. Tisíce Němců na internetu podepsaly petici, která navrhuje udělit mu posmrtně nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy