Polsko odmítlo nabídku USA na raketovou základnu

Redakce ZAH
4. 7. 2008 17:05
Podle premiéra Tuska je nabídka nedostatečná
Polský premiér Donald Tusk: S díky odmítáme
Polský premiér Donald Tusk: S díky odmítáme | Foto: Reuters

Varšava - Polsko dnes ústy premiéra Donalda Tuska odmítlo americkou žádost o stavbu protiraketové základny na svém území.

Tusk řekl, že nabídka USA na modernizaci polské armády stále není dostatečná a neodpovídá polským představám.

Nebrání se ale dalšímu jednání.

Američtí vyjednávači však tento týden oznámili, že nejnovější nabídka je konečná a další už nepřijde. Poláci rovněž žádali od USA bezpečnostní záruky.

Původně měla 10.července dorazit do Varšavy podepsat smlouvu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Ještě ve středu se podle vyjádření diplomatů na obou stranách zdálo, že rozhovory spějí k dohodě.

Detaily posledního amerického návrhu nebyly zveřejněny. Tusk ale dnes naznačil, že Varšava měla jiné představy o zajištění své bezpečnosti a že měla zájem zejména o trvalé rozmístění raket Patriot na svém území.

Riceová: Do Prahy přijede, Varšavu může vynechat
Riceová: Do Prahy přijede, Varšavu může vynechat | Foto: Reuters

Právě trvalé umístění těchto raket v Polsku ale podle deníku Rzeczpospolita Američané odmítají.

"Chceme se podílet na zlepšení globánlí bezpečnosti, ale především musíme dbát na zajištění bezpečnosti Polska," shrnul premiér stanovisko vlády.

Washington už dříve naznačil, že pokud rozhovory s Polskem selžou, pokusí se základnu umístit do Litvy. V takovém případě se ale očekává ještě rozhodnější odpor Ruska proti tomuto projektu.

Praha nyní analyzuje, co polské "ne" znamená.

"Nepřísluší mi komentovat rozhodnutí Polska. Pokud jde ale o radarovou základnu na území České republiky, rakety nemusí být v Polsku, ale i na jiném místě," uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy