reklama
 
 

Polsko odmítlo nabídku USA na raketovou základnu

4. 7. 2008 17:05
Podle premiéra Tuska je nabídka nedostatečná

Varšava - Polsko dnes ústy premiéra Donalda Tuska odmítlo americkou žádost o stavbu protiraketové základny na svém území.

Tusk řekl, že nabídka USA na modernizaci polské armády stále není dostatečná a neodpovídá polským představám.

Nebrání se ale dalšímu jednání.

Američtí vyjednávači však tento týden oznámili, že nejnovější nabídka je konečná a další už nepřijde. Poláci rovněž žádali od USA bezpečnostní záruky.

Původně měla 10.července dorazit do Varšavy podepsat smlouvu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Ještě ve středu se podle vyjádření diplomatů na obou stranách zdálo, že rozhovory spějí k dohodě.

Detaily posledního amerického návrhu nebyly zveřejněny. Tusk ale dnes naznačil, že Varšava měla jiné představy o zajištění své bezpečnosti a že měla zájem zejména o trvalé rozmístění raket Patriot na svém území.

Právě trvalé umístění těchto raket v Polsku ale podle deníku Rzeczpospolita Američané odmítají.

"Chceme se podílet na zlepšení globánlí bezpečnosti, ale především musíme dbát na zajištění bezpečnosti Polska," shrnul premiér stanovisko vlády.

Washington už dříve naznačil, že pokud rozhovory s Polskem selžou, pokusí se základnu umístit do Litvy. V takovém případě se ale očekává ještě rozhodnější odpor Ruska proti tomuto projektu.

Praha nyní analyzuje, co polské "ne" znamená.

"Nepřísluší mi komentovat rozhodnutí Polska. Pokud jde ale o radarovou základnu na území České republiky, rakety nemusí být v Polsku, ale i na jiném místě," uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

autor: Redakce ZAH | 4. 7. 2008 17:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama