Polsko odmítlo nabídku USA na raketovou základnu

Redakce ZAH
4. 7. 2008 17:05
Podle premiéra Tuska je nabídka nedostatečná
Polský premiér Donald Tusk: S díky odmítáme
Polský premiér Donald Tusk: S díky odmítáme | Foto: Reuters

Varšava - Polsko dnes ústy premiéra Donalda Tuska odmítlo americkou žádost o stavbu protiraketové základny na svém území.

Tusk řekl, že nabídka USA na modernizaci polské armády stále není dostatečná a neodpovídá polským představám.

Nebrání se ale dalšímu jednání.

Američtí vyjednávači však tento týden oznámili, že nejnovější nabídka je konečná a další už nepřijde. Poláci rovněž žádali od USA bezpečnostní záruky.

Původně měla 10.července dorazit do Varšavy podepsat smlouvu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Ještě ve středu se podle vyjádření diplomatů na obou stranách zdálo, že rozhovory spějí k dohodě.

Detaily posledního amerického návrhu nebyly zveřejněny. Tusk ale dnes naznačil, že Varšava měla jiné představy o zajištění své bezpečnosti a že měla zájem zejména o trvalé rozmístění raket Patriot na svém území.

Riceová: Do Prahy přijede, Varšavu může vynechat
Riceová: Do Prahy přijede, Varšavu může vynechat | Foto: Reuters

Právě trvalé umístění těchto raket v Polsku ale podle deníku Rzeczpospolita Američané odmítají.

"Chceme se podílet na zlepšení globánlí bezpečnosti, ale především musíme dbát na zajištění bezpečnosti Polska," shrnul premiér stanovisko vlády.

Washington už dříve naznačil, že pokud rozhovory s Polskem selžou, pokusí se základnu umístit do Litvy. V takovém případě se ale očekává ještě rozhodnější odpor Ruska proti tomuto projektu.

Praha nyní analyzuje, co polské "ne" znamená.

"Nepřísluší mi komentovat rozhodnutí Polska. Pokud jde ale o radarovou základnu na území České republiky, rakety nemusí být v Polsku, ale i na jiném místě," uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy