Obrana "největšího Poláka". Zemí cloumá kauza Jana Pavla II. a zneužívání v církvi

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
10. 3. 2023 18:25
Kniha a televizní reportáž tento týden v Polsku rozpoutaly hojně sledovaný případ týkající se papeže Jana Pavla II. Podle nových zjištění měl nejen vědět o sexuálním násilí v církvi, ale ještě jako krakovský arcibiskup ho údajně pomáhal krýt. Poslanci vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na to okamžitě zareagovali tak, že odhlasovali rezoluci, která "mediální hon" odsuzuje.
Zákonodárci z Práva a spravedlnosti drží v rukou podobizny papeže během debaty o rezoluci na obranu jména Jana Pavla II. v parlamentu.
Zákonodárci z Práva a spravedlnosti drží v rukou podobizny papeže během debaty o rezoluci na obranu jména Jana Pavla II. v parlamentu. | Foto: Reuters

"Sejm … důrazně odsuzuje hanebnou mediální kampaň, založenou z velké části na materiálech komunistického aparátu násilí, jejímž objektem je velký papež - svatý Jan Pavel II., největší Polák v dějinách," uvádí poslanci v rezoluci, kterou ve čtvrtek schválilo 271 poslanců. Proti bylo pouhých 43 a zbylých 142 se zdrželo hlasování.

"Nedopustíme, aby byl zničen obraz muže, kterého celý svobodný svět uznává jako pilíř vítězství nad říší zla," dodává text s použitím termínu, který pro Sovětský svaz vymyslel bývalý americký prezident Ronald Reagan.

Polská vláda takto reaguje na nová svědectví odvysílaná v pondělní reportáži polské zpravodajské televize TVN24. Podle nich Karol Wojtyla předtím, než se stal papežem, věděl o zneužívání v katolické církvi a pomáhal chránit predátory z řad kněžích. Kněze údajně převáděl do jiných farností, včetně nejméně dvou, kteří byli nakonec za zneužívání nezletilých odsouzeni a skončili za mřížemi.

Kromě reportáže vládu dráždí i nová kniha "Maxima Culpa" od Ekkeho Overbeeka, která právě vyšla v polštině. Vychází jak ze zpráv tehdejší komunistické policie, tak z rozhovorů s přeživšími sexuálního zneužívání a se svědky. Mapuje období mezi lety 1964 až 1978.

Hybridní válka

"Našel jsem zcela konkrétní případy sexuálního zneužívání nezletilých římskokatolickými kněžími v krakovské arcidiecézi v době, kdy … arcidiecézi vedl budoucí Jan Pavel II.," řekl nizozemský spisovatel a novinář Overbeek agentuře Reuters. "O problému věděl od samého počátku a to vrhá na jeho pontifikát zcela jiné světlo."

Totožné zjištění přinesla i reportáž TVN24, kterou částečně vlastní americký konglomerát Warner Bros. Discovery. Soukromá stanice je liberálnější než státem kontrolovaná polská média a vůči současné vládě bývá kritická, upozorňuje server Notes from Poland.

Kvůli reportáži si následně polské ministerstvo zahraničí předvolalo amerického velvyslance Marka Brzezinského. "Ministerstvo zahraničních věcí si uvědomuje, že potenciální dopady těchto akcí jsou totožné s cíli hybridní války, která má vést k rozdělení a napětí v polské společnosti," uvedl úřad v prohlášení.

Polská vláda je silně ochranářská vůči katolické církvi a podle kritiků a opozice drolí hranice stanovené oddělením státu od církve - například v otázkách zákazu interrupcí, omezování práv LGBT lidí nebo povinné výuky náboženství na školách. Postava Jana Pavla II., prvního polského papeže, je navíc v zemi obrovským symbolem. Právě zde ho v roce 2014 jmenoval papež František za svatého.

Odklon věřících

Během komunistické nadvlády byla církev v Polsku hlasem svobody a sám papež občany inspiroval k disentu. Kněží se také podíleli na undergroundových novinách nebo pomáhali chránit protivládní aktivisty.

V zemi se 85 procent populace hlásí ke katolictví, přesto poslední data ukazují, že dochází i k rychlému odklonu lidí od církve. A to jak kvůli skandálům spojeným se sexuálním zneužíváním, tak kvůli výše zmíněným politickým otázkám.

"Na církvi se mi nelíbí, že z místa bohoslužeb dělá politický bazar, kde se obchoduje s mými právy," vysvětlila například pro Reuters Katarzyna Lipkaová, která z církve na protest vystoupila.

 

Právě se děje

Další zprávy