Polsko čeká generální audit produkce masa, prozradil tajný zdroj

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2019 23:47
Evropská komise bude na přelomu března a dubna v Polsku zkoumat, jak funguje tamní systém kontroly při výrobě masa. V pondělí o tom informovala agentura PAP s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Evropské komisi. V mase z Polska prodávaném v Česku se nedávno našla salmonela, ještě dříve se na český trh dostalo hovězí z jatek, kde byla porážena nemocná zvířata.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Bude to generální, široký audit systému kontroly masa, který se bude konat nejen na jatkách," citovala agentura PAP nejmenovaného činitele v Bruselu. Kontroloři budou v Polsku od 25. března do 4. dubna. Zatím není jasné, kolik jich přijede, známý není ani jejich přesný harmonogram.

Půjde o druhou letošní kontrolu ze strany Bruselu v Polsku týkající se podmínek při zpracování masa. Na začátku února byli v Polsku inspektoři EU poté, co se ukázalo, že na jatkách u města Ostrów Mazowiecka byly poráženy nemocné krávy a jejich maso se následně prodávalo. Dostalo se na trh řady zemí EU, včetně Česka a Slovenska.

Inspektoři po kontrole poukázali na nedostatky v kontrolách při porážce dobytka. Šlo však o předběžné hodnocení, konečná zpráva má být hotová do konce března.

Ve vzorcích polského hovězího i kuřecího masa objevili čeští veterináři nedávno salmonelu. Česko v souvislosti s jejím výskytem v hovězím zavedlo mimořádné kontroly a ministr zemědělství Miroslav Toman minulý týden řekl, že je nezruší nejméně do 18. března, kdy proběhne jednání české a polské strany se zástupcem Evropské komise.

Podle šéfa polského resortu zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowského je proti polským potravinám v Česku vedena kampaň, za kterou stojí snaha české konkurence vytlačit je z trhu.

 

Právě se děje

Další zprávy