Satirik napsal, že Polsko je "divná a zaostalá země." Hrozí mu tři roky vězení za zneuctění národa

ČTK ČTK
18. 5. 2018 14:49
Satirik Antoni Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu. Obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Polský prezident Andrzej Duda.
Polský prezident Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Varšava - Až tři roky vězení hrozí polskému satirikovi Antoniovi Szpakovi, který čelí obvinění, že se ve fejetonu dopustil urážky polského národa.

Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu, a obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Na svém webu to v pátek oznámila zpravodajská televize TVN 24.

Szpak loni v prosinci v týdeníku Angora psal o Polsku jako o "divné zemi", kde při výročí založení ultrakatolické stanice Radio Maryja jejímu zakladateli skládají patolízalské holdy předseda vládnoucí strany, prezident, premiérka, ministři, poslanci a starostové, a to vše se vysílá v přímém přenosu. K takové duševní úchylce podle něj může dojít "jedině v divné, zaostalé zemi".

Prezidenta Andrzeje Dudu přitom Szpak familiárně oslovoval "Adriane" a tehdejší premiérku Beatu Szydlovou "Becia", což spíše než zdrobnělinu připomíná citoslovce používané pro bečení ovce.

Jeden z čtenářů si postěžoval prokuratuře v Lodži, že autor uráží polský národ, prezidenta a předsedkyni vlády. Prokuratura si vyžádala znalecký posudek od expertky, která dospěla k závěru, že fejeton opravdu obsahuje pasáže urážející národ, republiku, hlavu státu a další nejvyšší činitele. Následovalo obvinění podle paragrafu, který počítá až s třemi lety vězení.

"Urážím národ? V mém textu není tento výraz použit ani jedinkrát. Kritizuji autority, lísající se k faráři, kterému patří rádio a televize," řekl listu Gazeta Wyborcza Szpak s tím, že Polsko přece není církevní, ale světský stát a konkordát zaručuje odluku státu od církve. Přesto ale prezident a premiérka napsali "lokajská" blahopřání majiteli rádia Maryja a televize Trwam, dodal Szpak. 

"Můj klient vinu nepřiznává. Naopak si myslí, že celá tato historka porušuje svobodu slova danou ústavou a brání mu v publicistice a umělecké činnosti," řekl satirikův advokát Michal Bukowiński s tím, že se obrátí na ombudsmana a Helsinskou nadaci lidských práv.

Szpak, který fejetony píše už čtyři desetiletí, říká, že inkriminované dílko by napsal hned znovu - a ještě ostřeji.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy