reklama
 
 

Satirik napsal, že Polsko je "divná a zaostalá země." Hrozí mu tři roky vězení za zneuctění národa

18. 5. 2018 14:49
Satirik Antoni Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu. Obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Varšava - Až tři roky vězení hrozí polskému satirikovi Antoniovi Szpakovi, který čelí obvinění, že se ve fejetonu dopustil urážky polského národa.

Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu, a obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Na svém webu to v pátek oznámila zpravodajská televize TVN 24.

Szpak loni v prosinci v týdeníku Angora psal o Polsku jako o "divné zemi", kde při výročí založení ultrakatolické stanice Radio Maryja jejímu zakladateli skládají patolízalské holdy předseda vládnoucí strany, prezident, premiérka, ministři, poslanci a starostové, a to vše se vysílá v přímém přenosu. K takové duševní úchylce podle něj může dojít "jedině v divné, zaostalé zemi".

Prezidenta Andrzeje Dudu přitom Szpak familiárně oslovoval "Adriane" a tehdejší premiérku Beatu Szydlovou "Becia", což spíše než zdrobnělinu připomíná citoslovce používané pro bečení ovce.

Jeden z čtenářů si postěžoval prokuratuře v Lodži, že autor uráží polský národ, prezidenta a předsedkyni vlády. Prokuratura si vyžádala znalecký posudek od expertky, která dospěla k závěru, že fejeton opravdu obsahuje pasáže urážející národ, republiku, hlavu státu a další nejvyšší činitele. Následovalo obvinění podle paragrafu, který počítá až s třemi lety vězení.

"Urážím národ? V mém textu není tento výraz použit ani jedinkrát. Kritizuji autority, lísající se k faráři, kterému patří rádio a televize," řekl listu Gazeta Wyborcza Szpak s tím, že Polsko přece není církevní, ale světský stát a konkordát zaručuje odluku státu od církve. Přesto ale prezident a premiérka napsali "lokajská" blahopřání majiteli rádia Maryja a televize Trwam, dodal Szpak. 

"Můj klient vinu nepřiznává. Naopak si myslí, že celá tato historka porušuje svobodu slova danou ústavou a brání mu v publicistice a umělecké činnosti," řekl satirikův advokát Michal Bukowiński s tím, že se obrátí na ombudsmana a Helsinskou nadaci lidských práv.

Szpak, který fejetony píše už čtyři desetiletí, říká, že inkriminované dílko by napsal hned znovu - a ještě ostřeji.

autor: ČTK | 18. 5. 2018 14:49

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama