reklama
 
 

Češi: Putinovi motorkáři musí mít povolení. Jinak mají smůlu

Aktualizováno 24. 4. 2015 20:33
České ministerstvo zahraničí po Putinových motorkářích chce, aby si podali žádost o povolení. To ale jen těžko stihnou.

Praha/Varšava - Ministerstvo zahraničních věcí odmítlo žádost Ruska o asistenci při průjezdu ruských motorkářů ze skupiny Noční vlci Českem. Motorkáři mají sami podat příslušným českým orgánům žádosti o povolení, vyřídit je včas ale bude obtížné, oznámilo ministerstvo.

Noční vlci chtějí uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.

Česká diplomacie uvedla, že žádost o asistenci při průjezdu Nočních vlků, kteří mají blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, obdržela v ruské nótě. Souhlas s chystanou akcí ale české ministerstvo zahraničních věcí neposkytlo, protože k tomu není oprávněno.

Průjezd má podle ministerstva soukromý charakter, žádosti o povolení potřebná k pobytu a průjezdu přes ČR tak musejí ruští motorkáři podat sami. "Vzhledem k datu plánovaného průjezdu bude velice obtížné tyto žádosti, pokud budou podány, řádně vyřídit," uvedlo MZV.

České ministerstvo také oznámilo, že respektuje rozhodnutí Polska nepovolit vjezd ruských motorkářů na jeho území. "Polsko má například možnost díky vnější hranici schengenského prostoru do něj nepovolit vstup, pokud existují zásadní důvody ohrožení bezpečnosti," uvedla česká diplomacie. Plánovanou cestu Nočních vlků označili v zemích, kterými mají projíždět, různí političtí představitelé i aktivisté občanských sdružení za provokaci.

Na rozdíl od Polska by Česko podle mluvčí MZV Michaely Lagronové umožnilo vstup motorkářům, kteří by měli platné vízum jiné země v schengenském prostoru a jejich příjezd by byl v pořádku i podle české policie. Dostat se do Česka ale mohou Noční vlci jen těžko, protože pro ně nebude snadné vyhnout se Polsku.

Iniciativa: Průjezd zakažte

Průjezdem ruských motorkářů Českem by se měla v pondělí zabývat vláda. O zákaz průjezdu Nočních vlků usiluje iniciativa Open Doors, jejíž zástupci v pátek na úřad vlády donesli petici s 1170 podpisy.

Šéf ruských motorkářů Alexandr Zaldostanov po polském rozhodnutí uvedl, že klub své příští kroky oznámí v sobotu. Zaldostanovův zástupce Felix Čerňachovskij nicméně prohlásil, že motorkáři v sobotu nastoupí na start v Moskvě, jak plánovali. Podle ruského rozhlasu ovšem neřekl, jakou cestou se do Berlína vydají.

Polsko vjezd odmítlo, Rusko protestuje

Polsko vjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci do země rovnou zakázalo. Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí Marcina Wojciechowského to v pátek úřad sdělil ruské ambasádě.

Důvodem zákazu prý byl nedostatek informací, které motorkáři sdělili o své cestě.

Proti zákazu dnes protestovalo Rusko. V tvrdě formulovaném prohlášení ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že polské zdůvodnění je "očividná lež", protože veškeré podklady prý Varšava obdržela včas. Moskva je stanoviskem polských orgánů rozhořčena, uvádí se v nótě.

Zákaz má podle Ruska politické pozadí a je prý příznačné, že Polsko je jedinou zemí na plánované trase, která se tak rozhodla. České ministerstvo zahraničí přitom zaujalo zhruba stejné stanovisko, jako Varšava.

"Vyjadřujeme rozhodný protest proti rozhodnutí polských úřadů, u nichž ty nejušlechtilejší cíle vyvolávají absolutně nemístnou reakci," praví se v ruském prohlášení.

Polsku se mohou ruští bikeři vyhnout jen těžko. Jediná alternativní pozemní trasa do Česka a na Slovensko, kde měla být po Polsku jejich další zastávka, vede přes západní Ukrajinu. Tam ale kvůli krizi v Donbasu panuje silně protiruská nálada.

Zeman: Nevidím na tom nic špatného

Prezident Miloš Zeman naopak nevidí na chystaném průjezdu ruských motorkářů Českem nic špatného. Ve Vatikánu novinářům řekl, že neviděl nic špatného na nedávném průjezdu amerického konvoje a kritizoval ty, kteří v 500 mužích viděli americkou okupační armádu.

"Stejně tak nevidím nic špatného na průjezdu motorkářů, kteří chtějí znovu dovézt ruskou vlajku do Berlína a připomenout si tak 70. výročí dobytí Berlína Rudou armádou," řekl Zeman. Podle něj se z toho "jako obvykle dělá hysterie".

Slováci pro, Němci proti

Slovensko v reakci na rozhodnutí Polska zopakovalo svůj dřívější postoj, že proti ruským motorkářům by zakročilo až v případě, že by porušili slovenské zákony. "Pokud členové této skupiny mají víza, dodržují zákony a nejsou na sankčním seznamu, mohou se po našem území svobodně pohybovat," uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák dříve v tomto týdnu řekl, že je nutné respektovat pravidla volného pohybu osob v schengenském prostoru, jehož součástí je Slovensko, jakož i práva na vyjádření svého názoru. Ke vstupu na Slovensko motorkářům postačují víza, které jim podle Lajčáka udělilo Německo.

Německé ministerstvo zahraničí v pátek v reakci na plánovanou jízdu Nočních vlků oznámilo, že si přeje důstojně připomenout 70. výročí konce druhé světové války. "Jasně odsuzujeme jakékoli využívání nezměrného utrpení obětí nacistického režimu a bojovníků proti němu," uvedl úřad. Jízda Nočních vlků je podle něj soukromá iniciativa, která nijak neprospívá posílení německo-ruských vztahů.

autor: ČTK | 24. 4. 2015 16:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama