Polská vláda: S extremisty, a v menšině

David Koubek
27. 4. 2006 18:50
Varšava - V Polsku vznikla vládní koalice, která se nemůže opřít o dostatečnou podporu v parlamentu. Zoufalé hledání vládní většiny pokračuje.

Doposud jediná vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) podepsala koaliční dohodu s populistickou Sebeobranou a s částí nacionalistické Ligy polských rodin, která vytvoří novou Stranu národně-konzervativní.

Vstup do koalice překvapivě neschválilo vedení Polské strany lidové (PSL), které mělo původně o účast ve vládě zájem.

"Věříme, že dnešní podpis smlouvy umožní vládě získat většinu v parlamentu a pevné zázemí do konce funkčního období, tedy do roku 2009," řekl novinářům předseda PiS Jaroslaw Kaczyński.

Hlavní účel koaličních jednání - vytvoření vlády opírající se o většinu v parlamentu - však zatím nebyl naplněn: Vzniklá koalice má jen 220 z celkem 460 poslanců.

Šéf poslanců PiS Przemysław Gosniewski však označil nečekané odstoupení lidovců za vyjednávací taktiku. I Kaczyński prohlásil, že věří v připojení těch, kteří původně do vlády chtěli.

Přešlapování kolem předčasných voleb

Vláda v Polsku je od říjnových voleb kvůli nedostatečné podpoře v parlamentu neschopná realizovat svou politiku. Straně Právo a Spravedlnost se na podzim nepodařilo vytvořit koalici s liberální Občanskou platformou. Od začátku roku se střídavě snaží o předčasné volby a o vytvoření koalice s malými extremistickými stranami.

Ale ani nová vládní koalice nejspíš do konce volebního období nevydrží. Neúspěchy jednání o většinové koalici navíc zvyšují pravděpodobnost předčasných voleb.

"Pokud skutečně vznikne koalice, nebude to na dlouho," míní Luboš Veselý z Asociace pro mezinárodní otázky a dodává, že Polsko je v období očekávání předčasných voleb již od začátku roku. "Nejčastěji se mluví o podzimu."

Předčasné volby označil jako nejlepší šéf vládní PiS Jarosław Kaczyński ještě před třemi týdny, kdy poslanci "neúspěšně" hlasovali o svém rozpuštění. Vyhlášení předčasných voleb zvažoval také jeho bratr a prezident Lech.

Byl to ale právě Jarosław, který v únoru přemlouval svého bratra, aby předčasné volby nevypisoval. Nedávno to v rozhovoru označil za velkou chybu.

Koalice - nestabilní projekt

Naději na dlouhé trvání ale vládě nedávají ani dosavadní jednání o budoucí koalici, ani některá prohlášení politiků.

"Není na tom zájem. Nevěříme PiS, oni tu koalici do tří měsíců stejně rozbijí," citovala Gazeta Wyborcza jednoho z členů výkonného výboru Polské lidové strany.

Vstup do koalice podobně jako lidovci nejdříve potvrdila Liga polských rodin, ale vzápětí ustoupila. Její šéf Roman Gietrych nejdříve kladl pro vstup do vlády nesplnitelné podmínky a teď se kvůli vytváření koalice rozpadla jeho vlastní strana. Její frakce dokonce uvažovala o přestupu do PiS.

"Jestli Gietrych vstoupí do vlády, i tak z ní za pár měsíců vystoupí poté, co zpacifikuje opozici ve vlastní straně. A začne budovat pravicovou alternativu k PiS," řekl ještě včera šéf poslanců PiS Przemysław Gosiewski, jehož strana původně o vstup ligy do koalice stála.

Nová vláda, dobrá pro Polsko?

I když se nakonec vládu podaří vytvořit, Polsko na tom nejspíš nebude o mnoho lépe. Vstup nacionalisty Leppera sice nejspíš nepřinese sankce, jaké vyhlásila Evropská unie proti Rakousku, když do vlády vstoupili nacionalističtí Svobodní Jörga Haidera. Polsko, země s nejvyšší nezaměstnaností z nových členských zemí EU, však může ztratit především ekonomicky.

O poklesu věrohodnosti země pro investory svědčí nedávné snížení ratingu od agentury Standard and Poor's, zdůvodněné politickou nestabilitou, nejasnými vyhlídkami reforem, pravděpodobným oddálením příjetí eura a neschopností konsolidace rozpočtu.

Podle analytika Luboše Veselého může být právě rozpočet tím, na čem vláda na podzim ztroskotá. Místo reforem také nejspíš přijdou populistické sliby a snahy získat si voliče rozhodnutími podobnými českému zvýšení porodného.

Popularita klesá, nejen dvojčatům

Podpora veřejnosti dvou klíčových postav PiS - bratrů Kaczyńských za poslední měsíc klesla o deset procentních bodů. Přes původní popularitu má nyní prezident Lech nižší důvěru, než měli po čtyřech měsících ve funkci jeho předchůdci.

Tandem strany Právo a spravedlnost, dvojčata Lech a Jarosław Kaczyńští, ztrácejí popularitu
Tandem strany Právo a spravedlnost, dvojčata Lech a Jarosław Kaczyńští, ztrácejí popularitu | Foto: Reuters

I kandidát na vicepremiéra Andrzej Lepper musel ze své extrémní rétoriky, které však vděčí za voličskou podporu, podstatně slevit. Ve vládě totiž už nemůže být radikálem, který protestuje proti Evropské unii nebo vstupu cizích investorů do Polska.

"Pokud si něco nepřáli voliči PiS nebo i Leppera, pak to byla koalice, která nyní vzniká," řekl Luboš Veselý.

A koalice s extremistickými stranami tak nejspíš nepomůže ani současné nejsilnější straně ani novým koaličním partnerům. Ze situace tak můžou těžit liberální Občanská platforma i postkomunistická levice.

 

Právě se děje

Další zprávy