Polská vláda chystá zákon, který podle odborníků oslabí soudní moc

ČTK ČTK
7. 3. 2017 22:18
Polská vláda v úterý schválila návrh zákona, který dá parlamentu větší slovo při jmenování soudců. Podle polského ombudsmana a soudcovské rady (KRS), která je vrcholným soudcovským orgánem v zemi, tento krok naruší ústavně zakotvenou dělbu mocí - zákonodárné, výkonné a soudní. "Společnost musí vykonávat kontrolu všech mocí," řekl podle agentury náměstek ministra spravedlnosti Marcin Warchol v souvislosti s novým legislativním krokem kabinetu premiérky Beaty Szydlové. "Soudy jsou jednou ze tří mocí, nikoli nadřazenou mocí, která je vyhrazena občanům, lidu," dodal. Pokud parlament navržený zákon schválí, nový normativní akt ukončí mandáty současných členů soudcovské rady.
Beata Szydlová.
Beata Szydlová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Vojáci USA a NATO opustí Afghánistán do 14 měsíců

Vojáci Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance se do 14 měsíců zcela stáhnou z Afghánistánu, mezitím do 135 dní poklesne počet amerických vojáků v zemi na 8600. Ve společném prohlášení to v sobotu oznámily vlády USA a Afghánistánu.

Prohlášení bylo vydáno krátce před očekávaným podpisem mírové dohody mezi USA a afghánským radikálním hnutím Tálibán. V Afghánistánu působí i česká armáda, která zde přišla o 14 vojáků.

Další zprávy