Polská vláda chce propustit všechny diplomaty, kteří pracovali už za komunistů

ČTK ČTK
14. 3. 2017 18:28
Polská vláda chce nechat propustit všechny diplomaty a pracovníky ministerstva zahraničí, kteří jsou ve službě již od dob komunistické vlády. Vláda si od navrhovaného zákona slibuje, že zlepší činnost tamní diplomacie. Normu musí schválit ještě parlament.
Polská premiérka Beata Szydlová
Polská premiérka Beata Szydlová | Foto: Reuters

Varšava - Polská vláda připravila návrh zákona, který označuje za "nezbytné" propuštění všech diplomatů a pracovníků ministerstva zahraničí, kteří jsou v diplomatických službách již od dob vlády komunistické strany. Napsala to v úterý agentura AP s odvoláním na sdělení premiérky Beaty Szydlové.

Vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) si stanovila za jednu z priorit odstranit z vrcholných státních funkcí všechny lidi, jejichž profesionální kariéra začala ještě před pádem komunistického režimu v roce 1989.

Podle přesvědčení předsedkyně vlády navrhovaný zákon, který ještě čeká schválení parlamentem, činnost polské diplomacie zlepší.

Agentura AP poznamenala, že připravovaný právní předpis se nijak nedotkne současného ministra zahraničí Witolda Waszczykowského. Na ministerstvu totiž začal pracovat až v roce 1992.

Podle nedávno zveřejněných dokumentů ale polský velvyslanec v Německu Andrzej Przylembski spolupracoval s komunistickou tajnou policií.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy