reklama
 
 

Polská soudní reforma ohrožuje právní stát, tvrdí Brusel. Polští konzervativci pokračují ve změnách

AKTUALIZOVÁNO 19. 7. 2017
Evropská komise tvrdě kritizuje nové polské soudní zákony. Parlament po nočních bouřlivých diskusích pokračuje ve schvalování zákona o Nejvyšším soudu, který má víc než tisíc návrhů na úpravy. Komplikací pro vládní stranu je nečekaný odpor prezidenta Dudy nový zákon podepsat.

Varšava - Bez ohledu na kritiku polské opozice, prezidenta i ze zahraničí polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) pokračuje v rychlém schvalování nových zákonů měnících soudní systém v zemi.

Návrh zákona, který mění způsob jmenování soudců Nejvyššího soudu, většina v parlamentu i přes bouřlivou noční úterní debatu v prvním a druhém čtení schválila. A nasměrovala jej do parlamentní komise pro justici a lidská práva.

Evropská komise ve středu reagovala nezvykle tvrdě.

Eurokomisaři vyzývají Varšavu, aby v nynější formě zákony o soudnictví nepřijímala. "Mohly by mít vážné negativní dopady na nezávislost justice a mohly by zvýšit systémovou hrozbu pro existenci právního státu v Polsku," uvedla komise v prohlášení.

Sankce jako omezení přístupu Polska k evropským fondům, jak v rozhovoru pro deník Neue Osnabrürcker Zeitung naznačila česká eurokomisařka Věra Jourová, ale Brusel zatím zavádět nemůže. Musely by je schválit všechny členské země - a Maďaři svého polské spojence podrží.

"Evropská komise je blízko aktivaci článku 7, který předpokládá sankce vůči členské zemi za porušení práva EU. Proceduru o porušení unijního práva připravujeme spustit příští týden," řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans podle deníku Rzeczpospolita.

Komisaři se k tématu vrátí na svém zasedání příští týden poté, co dostanou detailnější analýzy nových polských zákonů.

Ve středeční diskusi se debatovalo i o možnosti zbavit Polsko hlasovacích práv v Radě EU.

Šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński výzvu komise odmítl a označil za politický akt. Řekl, že by se EU neměla do záležitosti vměšovat.

"Záležitost, kterou se nyní zabýváme (reforma soudního systému), spadá výlučně do pravomoci naší země, (ze strany EU) tedy dochází ke zneužití pravomoci," řekl Kaczyński. "Tento akt má jednoduše politický charakter," dodal v přímém přenosu státní televize TVP.

Prezident si dal podmínku

Mezitím se o podobě zákonů bojuje v polském parlamentu. Parlamentní komise by měla zpracovat více než tisíc ohlášených úprav zákona o Nejvyšším soudu.

Prezident Andrzej Duda zákon kritizoval a dal si podmínku pro jeho podepsání: parlament musí schválit prezidentskou verzi jiného soudního zákona, který upravuje jmenování členů soudní rady, jež nominuje a jmenuje soudce.

Prezidentský návrh zmírňuje verzi předloženou poslanci vládní strany. Většinu členů soudní rady by podle prezidenta měl parlament schvalovat třípětinovou místo prostou většinou.

Opozici, která nemá sílu zákon sama zablokovat, zaskočila jak reakce prezidenta, který se nečekaně postavil proti návrhu vlastní strany, tak noční výlev šéfa vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Ten obvinil členy bývalé vlády, že "zavraždili" v roce 2010 jeho bratra, prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul při letecké katastrofě.

"Jste všichni darebáci," křičel rozčilený šéf strany u mluvnického pultíku parlamentu, kam se prodral mimo pořadí po poznámce jednoho z členů opozice, že Lech na rozdíl od něj chápal oddělení moci výkonné, zákonodárné a soudní. 

Protesty pokračují

Spor o soudní reformu, kterou vládní strana prosazuje jako součást výměny elit a "dekomunizace" polského státu, prohlubuje rozdělení polské společnosti na proevropskou, liberální a na konzervativně národní část.

Po nočních protestech před prezidentským palácem a sídlem Nejvyššího soudu ve Varšavě nechala vládní strana obehnat parlament bariérami, které narychlo postavili hasiči, jimž vedoucí podle novinářů deníku Gazeta Wyborcza nařídili  sundat si insignie, aby nebylo poznat, ke které jednotce patří.

"Budeme se maximálně snažit prodloužit práci komise. A potom případně přejdeme k neparlamentním metodám," řekl novinářům v Sejmu šéf opoziční strany Nowoczesna.pl Ryszard Petru. Jeho strana sama podala tisíc oprav zákona, opoziční Občanská platforma tři stovky. Nespecifikoval ale, co mohou být ony neparlamentní metody.

autor: Martin Ehl | 19. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama