Skákání do řeči i otázky bez odpovědí. V polské předvolební debatě došlo i na Zemana

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 20. 10. 2015 7:13
Poláci viděli v pondělí večer první předvolební debatu dvou kandidátek na premiérku - současné předsedkyně vlády Ewy Kopaczové i opoziční kandidátky Beaty Szydlové. Celkově byla debata věrným odrazem dosavadní předvolební kampaně: Ewa Kopaczová se snažila vystrašit voliče z možného příchodu konzervativců k moci, zatímco Beata Szydlová tvrdila, že Poláci si zaslouží víc, že dosavadní koalice jen utrácela veřejné peníze a není schopna spravovat zemi. Před nedělními volbami čeká Polsko ještě úterní debata lídrů osmi největších stran.
Polská premiérka Ewa Kopaczová v pondělní předvolební televizní debatě s Beatou Szydlovou.
Polská premiérka Ewa Kopaczová v pondělní předvolební televizní debatě s Beatou Szydlovou. | Foto: Reuters

Varšava - Takovou předvolební debatu střední Evropa ještě nezažila.

Ve studiu polské státní televize TVP se v pondělí večer proti sobě postavily dvě kandidátky na premiérku Polska - a proti nim stála trojice moderátorů, tedy dvou žen a jednoho muže. Pokud by tedy šlo o kvóty na zastoupení žen v politice a v médiích, Polsko by z toho vyšlo dobře.

Ale řeč šla před nedělními parlamentními volbami o kvótách na přijetí uprchlíků, o stavu polské ekonomiky, o minimální mzdě, odchodu mladých lidí za prací do zahraničí, o úctyhodnosti Poláků a jejich slušném životě. I když byl duel premiérky Ewy Kopaczové z vládní Občanské platformy a Beaty Szydlové, kandidátky na premiérku z opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost, předem volebními štáby pečlivě domluven a připraven, dámy se do sebe chvílemi pustily velmi tvrdě.

"Proč jste na webu schovali svůj návrh ústavy, kde chcete omezit práva žen?" ptala se emotivně premiérka Kopaczová.

"Každý občan má právo na štěstí, každý má právo, aby si ho lidé vážili," opáčila Szydlová. Ale neznělo to moc přesvědčivě, ani nevysvětlila, proč už návrh ústavy, kterou by chtěla její strana prosadit, není dostupný na webových stránkách.

Řada věcí bez odpovědi

Debata byla rozdělena do tří tematických bloků a závěrečných projevů. Novináři se nesměli ptát mimo dohodnuté otázky, takže řada věcí zůstávala nedopovězena, chyběla konkrétní fakta a návrhy.

V každém bloku měly kandidátky možnost si navzájem klást otázky. Tady to nejvíce jiskřilo, i když konkrétních návrhů, jak zlepšit život Poláků, padalo málo a obě kandidátky se téměř vždy z otázky vykroutily a zamířily kritiku na protější stranu. Šlo především o to, zatlačit protivnici do defenzivy.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Beata Szydlová se na konci snažila ukázat konkrétní návrhy zákonů, které chce její strana, pokud vyhraje volby, uvést do života během prvních sto dní vlády. Premiérka Kopaczová na druhou stranu působila v závěru méně křečovitě.

V přímých otázkách jedna na druhou, kde byl třicetisekundový interval na odpověď a další na reakci, to jiskřilo v tématu kolem terminálu na stlačený plyn, který Kopaczová v rychlosti otevřela minulý týden a stavět ho začala konzervativní vláda v roce 2006.

Obě si skákaly do řeči i při diskusi o tom, že za uplynulých osm let vlády Občanské platformy musely začít šestileté děti chodit do školy a rodiče sepsali petici, kterou to chtějí změnit zpět na sedm let.

Szydlová se nápadně často odvolávala na prezidenta Andrzeje Dudu, kterému na jaře jako šéfová jeho kampaně vyhrála překvapivě volby a který má mezi Poláky otrávenými starými tvářemi zatím celkem dobré renomé.

Věrný odraz dosavadní kampaně

V debatě padlo i jméno českého prezidenta Miloše Zemana, když jedna z moderátorek kladla otázku poněkud zpochybňující polské středoevropské spojenectví ve visegrádské skupině - Zeman byl jmenován v souvislosti s účastí na přehlídce v Moskvě spolu se slovenským premiérem Robertem Ficem a jeho maďarským kolegou Viktorem Orbánem.

Obě kandidátky na premiérku reagovaly obecnými prohlášeními s tím, že Szydlová zdůraznila, že Polsko má mluvit navenek jedním hlasem, zatímco Kopaczová spojenectví s EU a visegrádskou skupinou označila za klíč k úspěchu Polska v Evropě. „Nebude silného Polska bez silné Evropy,“ řekla doslova úřadující premiérka.

Celkově ale debata byla věrným odrazem dosavadní předvolební kampaně: Ewa Kopaczová se snažila vystrašit voliče z možného příchodu konzervativců k moci, zatímco Beata Szydlová tvrdila, že Poláci si zaslouží víc, že dosavadní koalice jen utrácela veřejné peníze a není schopna spravovat zemi.

Závěr vyšel možná o něco lépe premiérce Kopaczové, protože měla díky losu opravdu poslední slovo. „Za nikoho se neschovávám, jsem, jaká jsem, i se svými chybami,“ řekla v jasné narážce na to, že Szydlová je nominantkou všemocného předsedy strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, který bude de facto řídit případnou vládu PiS, i když v ní nebude oficiálně sedět.

O něco zajímavější může být úterní debata, na níž se shodly volební štáby jen pár desítek minut před začátkem pondělní diskuse: že pod hlavičkou všech tří největších polských televizních sítí se uskuteční další slovní klání, ale tentokrát lídrů osmi největších politických uskupení za účasti obou kandidátek na premiérku. Nejenže to možná bude všichni proti dvěma největším stranám, ale může se v dobrém i zlém světle ukázat třetí žena, která se objevila v pelotonu lídrů poměrně nedávno, volební lídryně levicové koalice Barbara Nowacka. Tato opravdu neokoukaná tvář polské politiky zachraňuje levici před volebním fiaskem, protože její preference nepatrně stoupají.

I když strašení Kaczyńským Občanské platformě už nevychází, v jednom bodě zamrazilo při pohledu například do orbánovského Maďarska, které si polští konzervativci berou za příklad. „Nejvíce budu bránit pocit svobody v naší zemi a nejvíc se bojím, že ti, kteří bojují o moc, tak tuto svobodu chtějí sebrat,“ řekla Kopaczová na otázku, čeho si nejvíce cení v tom, co Polsko a vlády její strany dosáhly.

 

Právě se děje

Další zprávy