Polská policie kvůli odposlechům politiků zatkla uhlobarona

Martin Novák Martin Novák
25. 6. 2014 14:46
Vlivný podnikatel Marek Falenta měl spory s vládou Donalda Tuska. Ten požádá parlament o vyslovení důvěry.
Aféra ohrožuje vládu a hlavní vládní stranu Občanskou platformu (PO).
Aféra ohrožuje vládu a hlavní vládní stranu Občanskou platformu (PO). | Foto: Reuters

Varšava – Polsko hledá odpověď na otázku, kdo stojí za zveřejněnými odposlechy polských politiků, které ohrožují další existenci vlády premiéra Donalda Tuska.

Jednoznačná odpověď zatím není, ale stopy policejních vyšetřovatelů vedou k devětatřicetiletému Marku Falentovi. Vlivnému byznysmenovi, který podniká v uhelném průmyslu a vlastní řadu obchodních a investičních společností.

Falentu policie v souvislosti s odposlechy v úterý zatkla a prohledala jeho dům. Noc ve vazbě strávil také jeho společník a švagr, v médiích označovaný jako Christopher R.

Podnikatel, který se řadí v žebříčku nejbohatších Poláků do šesté desítky, měl s Tuskovou vládou spory a obviňuje ji, že zlikvidovala jednu z jeho firem a způsobila mu velké finanční ztráty.

Jeho majetek je odhadován na 440 milionů zlotých (téměř tři miliardy korun). Vlastní například čtyřicetiprocentní podíl ve firmě Składy Węgla (ovládá rozvoz uhlí, což je v Polsku výnosný byznys) nebo investiční fond Falenta Investments.

Několik členů vedení firmy Składy Węgla policie nedávno zatkla kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Podle televize TVN 24 je možné, že nahráváním politiků a zveřejněním jejich soukromých hovorů chtěl Falenta vyvolat předčasné volby v naději, že je vládní Občanská platforma prohraje.

Premiér Donald Tusk dnes vystoupil v parlamentu a oznámil, že vláda kvůli aféře požádá o důvěru. Dosud trval na tom, že nepodá demisi a nikoho z funkce neodvolá.

Radoslaw Sikorski.
Radoslaw Sikorski. | Foto: Reuters

Falenta se podle listu Gazeta Wyborcza znal s Lukaszem N. Manažerem a vedoucím VIP salonku varšavské restaurace Sova a přátelé, odkud pocházel první zveřejněný odposlech rozhovoru mezi šéfem národní banky Markem Belkou a ministrem vnitra Bartolomiejem Sienkiewiczem. Lukasz N. v minulosti pracoval v jedné z Valentových firem.

Záznamy přetiskuje týdeník Wprost s odůvodněním, že jde o veřejný zájem.

Později se objevily i nahrávky ministra zahraničí Radoslawa Sikorského. Kritizuje v nich například britského premiéra Davida Camerona a úroveň polsko-amerických vztahů přirovnává k provozování orálního sexu.

Zveřejněné nahrávky obsahují mnoho vulgarit a nadávek. Nikdo zatím neví, jaké další nahrávky už týdeník obdržel a co obsahují.

Sikorski v minulých dnech naznačil, že za odposlechy může stát ruská tajná služba, která se tak snaží oslabit mezinárodní pozici Polska.

O Sikorském se hovoří jako o jednom z kandidátů na nového eurokomisaře pro zahraniční vztahy, aféra ale jeho šance téměř jistě zmenšila.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy