Polsko by mohlo mít prezidentku. Opoziční Občanská platforma vybrala kandidátku

ČTK ČTK
14. 12. 2019 15:18
Polská hlavní opoziční strana Občanská platforma v sobotu vybrala Malgorzatu Kidawovou-Blońskou jako svou kandidátku na úřad prezidenta. Místopředsedkyně polského parlamentu bude na jaře kandidovat proti Andrzeji Dudovi, jenž byl zvolen za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS).
Malgorzata Kidawová-Blońska, kandidátka na polskou prezidentku.
Malgorzata Kidawová-Blońska, kandidátka na polskou prezidentku. | Foto: Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0-PL

Dvaašedesátiletá Kidawová-Blońská ve stranických volbách dostala 340 ze 475 hlasů, její protikandidát, poznaňský starosta Jacek Jaśkowiak, obdržel jen 125 hlasů. "Tyto volby vyhrajeme, Poláci se už za svého prezidenta nebudou muset stydět," prohlásila vítězka voleb po hlasování.

Prezidentské volby se v Polsku budou konat v květnu příštího roku, hlavu státu volí Poláci na pět let. Prezident podle ústavy zasahuje i do zahraniční politiky země, jmenuje premiéra a vládu a v případě války je vrchním velitelem armády.

Kidawová-Blońská se ucházela o premiérský post v říjnových parlamentních volbách za liberální Občanskou koalici, ale prohrála v souboji s PiS.

Podle polských analytiků oslovených agenturou Reuters může Kidawová-Blońská oslovit centristy a konzervativce, ale hlavně nerozhodnuté voliče. "Nedokáže přesvědčit voličské jádro PiS, ale má šanci získat hlasy váhajících," prohlásila politoložka Agnieszka Kwiatkowská.

Podle listopadového průzkumu společnosti IBRiS by nyní Duda ve volbách získal přes 46 procent hlasů a Kidawová-Blońská necelých 24. Žádný z dalších kandidátů by nezískal více než deset procent.

Na prezidenta bude kandidovat také Andrzej Duda.
Na prezidenta bude kandidovat také Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Opoziční prezidentská kandidátka je původním povoláním socioložka, s manželem Janem Kidawou-Blońským, filmovým režisérem, má dospělého syna. Je považována za umírněnou političku. Podle PAP je pravnučkou předválečného polského prezidenta Stanislawa Wojciechowského a premiéra Wladyslawa Grabského.

Prezidentskou kandidaturu zatím oznámili šéf lidovců Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a nezávislý novinář Szymon Holownia, který podporuje liberální křídlo polské katolické církve.

 

Právě se děje

Další zprávy