Nejméně dva výbuchy na palubě. Polská komise přišla s novou verzí pádu letadla u Smolensku

ČTK ČTK
11. 4. 2018 16:34
Polské vládní letadlo, na jehož palubě byl tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, se zřítilo u Smolensku 10. dubna 2010. V nejnovější zprávě o tomto neštěstí uvádí polská podkomise, že za tragédií stály exploze.
Místo neštěstí u Smolensku.
Místo neštěstí u Smolensku. | Foto: ČTK

Varšava - Polské vládní letadlo, které se v dubnu 2010 zřítilo u ruského Smolensku i s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě, zničily "nejméně dva výbuchy" na palubě stroje ještě ve vzduchu. Uvedla to ve středu podkomise vedená bývalým ministrem obrany Antonim Macierewiczem.

Oběti havárie.
Oběti havárie. | Foto: Reuters

Ta také anulovala předchozí vyšetřování polských úřadů, které dospělo k závěru, že neštěstí u Smolensku bylo leteckou havárií, zaviněnou hlavně špatným počasím a chybami polské posádky, ale i ruských dispečerů na smolenském letišti. K obdobnému závěru - s výjimkou viny ruských dispečerů - před lety dospělo i ruské vyšetřování.

Podle opozičního tisku Macierewiczův tým ani teď nepředložil žádné důkazy, které by hypotézu o výbuchu potvrzovaly. Televize TVN 24 oslovila experty, podle nichž exministrova tvrzení představují nesmysl.

"Letoun Tu-154M podlehl zničení ve vzduchu v důsledku explozí," píše se ve zprávě podkomise. O výsledcích její práce informoval na tiskové konferenci osobně Macierewicz. Podle něj se předchozí vyšetřování odehrávalo pod politickým tlakem a není pochyb, že na palubě letounu došlo k výbuchu, který zavinil smrt polské elity.

"Zpráva se zabývá výlučně technickou problematikou, a vůbec ne politickou interpretací, návrhy a narážkami, neukazuje na viníky a odpovědné. Týká se jen technické stránky, faktů, které vedly k tragédii," zdůraznil na vysvětlenou, že ve zprávě není ani slovo o atentátu.

První exploze podle zprávy zničila levé křídlo a k dalšímu výbuchu došlo v levé části trupu, kde tlaková vlna utrhla levé dveře pro cestující. "(…) Těla několika cestujících ze salonku byla zničena a roztroušena na ploše více než sto metrů," uvádí se ve zprávě. O explozích podle Macierewicze není pochyb, vyžadují však ještě další zkoumání.

Exministr na dotaz, zda informoval o výbuších na palubě letounu prokuraturu a proč prokuratura (podřízená nynějšímu ministru spravedlnosti) nereaguje, odpověděl, že zprávu nejprve dostali pozůstalí po obětech, prokuratura ji obdržela ve středu.

Při smolenské katastrofě zahynul prezident Kaczyński s manželkou a další členové delegace, kteří letěli uctít památku polských důstojníků zavražděných sovětskou tajnou policií v nedaleké Katyni na jaře 1940.

Opoziční list Gazeta Wyborcza označil tiskovou konferenci za Macierewiczovu show. "Exploze v prezidentském salonku není nová hypotéza. Objevila se již před pár lety, ale rychle byla vyvrácena, protože na snímcích z místa neštěstí je vidět, že stěny salonku, okna a nouzový východ byly jen nepatrně poškozeny. Salonek byl jednou z nejlépe zachovaných částí trupu, beze stop po ožehnutí (výbuchem), okna nebyla rozbita a dvířka v trupu pod podlahou salonku nebyla vytlačena ven. Vojenští prokurátoři v salonku hledali stopy výbušnin, ale nenašli je," napsal deník a dodal, že podkomise až dosud neposkytla prokuratuře žádné důkazy o výbuchu, ačkoliv o to prokurátoři žádali.

Vyšetřování smolenské tragédie dlouhodobě rozděluje polský národ na dvě nesmiřitelné skupiny. Zatímco příznivci tehdy vládnoucích liberálů z Občanské platformy (PO) vesměs považovali obnovené vyšetřování a vytvoření nové komise za zbytečný politický krok a otevírání starých ran, stoupenci současné vlády a někteří příbuzní obětí tento krok uvítali.

Spekulace o atentátu umocňuje to, že Rusko dál odmítá vrátit trosky havarovaného prezidentského letounu Polsku. Rusové to zdůvodňují tím, že nehodu ještě vyšetřují.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy