Nejméně dva výbuchy na palubě. Polská komise přišla s novou verzí pádu letadla u Smolensku

ČTK ČTK
11. 4. 2018 16:34
Polské vládní letadlo, na jehož palubě byl tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, se zřítilo u Smolensku 10. dubna 2010. V nejnovější zprávě o tomto neštěstí uvádí polská podkomise, že za tragédií stály exploze.
Místo neštěstí u Smolensku.
Místo neštěstí u Smolensku. | Foto: ČTK

Varšava - Polské vládní letadlo, které se v dubnu 2010 zřítilo u ruského Smolensku i s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě, zničily "nejméně dva výbuchy" na palubě stroje ještě ve vzduchu. Uvedla to ve středu podkomise vedená bývalým ministrem obrany Antonim Macierewiczem.

Oběti havárie.
Oběti havárie. | Foto: Reuters

Ta také anulovala předchozí vyšetřování polských úřadů, které dospělo k závěru, že neštěstí u Smolensku bylo leteckou havárií, zaviněnou hlavně špatným počasím a chybami polské posádky, ale i ruských dispečerů na smolenském letišti. K obdobnému závěru - s výjimkou viny ruských dispečerů - před lety dospělo i ruské vyšetřování.

Podle opozičního tisku Macierewiczův tým ani teď nepředložil žádné důkazy, které by hypotézu o výbuchu potvrzovaly. Televize TVN 24 oslovila experty, podle nichž exministrova tvrzení představují nesmysl.

"Letoun Tu-154M podlehl zničení ve vzduchu v důsledku explozí," píše se ve zprávě podkomise. O výsledcích její práce informoval na tiskové konferenci osobně Macierewicz. Podle něj se předchozí vyšetřování odehrávalo pod politickým tlakem a není pochyb, že na palubě letounu došlo k výbuchu, který zavinil smrt polské elity.

"Zpráva se zabývá výlučně technickou problematikou, a vůbec ne politickou interpretací, návrhy a narážkami, neukazuje na viníky a odpovědné. Týká se jen technické stránky, faktů, které vedly k tragédii," zdůraznil na vysvětlenou, že ve zprávě není ani slovo o atentátu.

První exploze podle zprávy zničila levé křídlo a k dalšímu výbuchu došlo v levé části trupu, kde tlaková vlna utrhla levé dveře pro cestující. "(…) Těla několika cestujících ze salonku byla zničena a roztroušena na ploše více než sto metrů," uvádí se ve zprávě. O explozích podle Macierewicze není pochyb, vyžadují však ještě další zkoumání.

Exministr na dotaz, zda informoval o výbuších na palubě letounu prokuraturu a proč prokuratura (podřízená nynějšímu ministru spravedlnosti) nereaguje, odpověděl, že zprávu nejprve dostali pozůstalí po obětech, prokuratura ji obdržela ve středu.

Při smolenské katastrofě zahynul prezident Kaczyński s manželkou a další členové delegace, kteří letěli uctít památku polských důstojníků zavražděných sovětskou tajnou policií v nedaleké Katyni na jaře 1940.

Opoziční list Gazeta Wyborcza označil tiskovou konferenci za Macierewiczovu show. "Exploze v prezidentském salonku není nová hypotéza. Objevila se již před pár lety, ale rychle byla vyvrácena, protože na snímcích z místa neštěstí je vidět, že stěny salonku, okna a nouzový východ byly jen nepatrně poškozeny. Salonek byl jednou z nejlépe zachovaných částí trupu, beze stop po ožehnutí (výbuchem), okna nebyla rozbita a dvířka v trupu pod podlahou salonku nebyla vytlačena ven. Vojenští prokurátoři v salonku hledali stopy výbušnin, ale nenašli je," napsal deník a dodal, že podkomise až dosud neposkytla prokuratuře žádné důkazy o výbuchu, ačkoliv o to prokurátoři žádali.

Vyšetřování smolenské tragédie dlouhodobě rozděluje polský národ na dvě nesmiřitelné skupiny. Zatímco příznivci tehdy vládnoucích liberálů z Občanské platformy (PO) vesměs považovali obnovené vyšetřování a vytvoření nové komise za zbytečný politický krok a otevírání starých ran, stoupenci současné vlády a někteří příbuzní obětí tento krok uvítali.

Spekulace o atentátu umocňuje to, že Rusko dál odmítá vrátit trosky havarovaného prezidentského letounu Polsku. Rusové to zdůvodňují tím, že nehodu ještě vyšetřují.

 

Právě se děje

Další zprávy