Nejméně dva výbuchy na palubě. Polská komise přišla s novou verzí pádu letadla u Smolensku

ČTK ČTK
11. 4. 2018 16:34
Polské vládní letadlo, na jehož palubě byl tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, se zřítilo u Smolensku 10. dubna 2010. V nejnovější zprávě o tomto neštěstí uvádí polská podkomise, že za tragédií stály exploze.
Místo neštěstí u Smolensku.
Místo neštěstí u Smolensku. | Foto: ČTK

Varšava - Polské vládní letadlo, které se v dubnu 2010 zřítilo u ruského Smolensku i s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě, zničily "nejméně dva výbuchy" na palubě stroje ještě ve vzduchu. Uvedla to ve středu podkomise vedená bývalým ministrem obrany Antonim Macierewiczem.

Oběti havárie.
Oběti havárie. | Foto: Reuters

Ta také anulovala předchozí vyšetřování polských úřadů, které dospělo k závěru, že neštěstí u Smolensku bylo leteckou havárií, zaviněnou hlavně špatným počasím a chybami polské posádky, ale i ruských dispečerů na smolenském letišti. K obdobnému závěru - s výjimkou viny ruských dispečerů - před lety dospělo i ruské vyšetřování.

Podle opozičního tisku Macierewiczův tým ani teď nepředložil žádné důkazy, které by hypotézu o výbuchu potvrzovaly. Televize TVN 24 oslovila experty, podle nichž exministrova tvrzení představují nesmysl.

"Letoun Tu-154M podlehl zničení ve vzduchu v důsledku explozí," píše se ve zprávě podkomise. O výsledcích její práce informoval na tiskové konferenci osobně Macierewicz. Podle něj se předchozí vyšetřování odehrávalo pod politickým tlakem a není pochyb, že na palubě letounu došlo k výbuchu, který zavinil smrt polské elity.

"Zpráva se zabývá výlučně technickou problematikou, a vůbec ne politickou interpretací, návrhy a narážkami, neukazuje na viníky a odpovědné. Týká se jen technické stránky, faktů, které vedly k tragédii," zdůraznil na vysvětlenou, že ve zprávě není ani slovo o atentátu.

První exploze podle zprávy zničila levé křídlo a k dalšímu výbuchu došlo v levé části trupu, kde tlaková vlna utrhla levé dveře pro cestující. "(…) Těla několika cestujících ze salonku byla zničena a roztroušena na ploše více než sto metrů," uvádí se ve zprávě. O explozích podle Macierewicze není pochyb, vyžadují však ještě další zkoumání.

Exministr na dotaz, zda informoval o výbuších na palubě letounu prokuraturu a proč prokuratura (podřízená nynějšímu ministru spravedlnosti) nereaguje, odpověděl, že zprávu nejprve dostali pozůstalí po obětech, prokuratura ji obdržela ve středu.

Při smolenské katastrofě zahynul prezident Kaczyński s manželkou a další členové delegace, kteří letěli uctít památku polských důstojníků zavražděných sovětskou tajnou policií v nedaleké Katyni na jaře 1940.

Opoziční list Gazeta Wyborcza označil tiskovou konferenci za Macierewiczovu show. "Exploze v prezidentském salonku není nová hypotéza. Objevila se již před pár lety, ale rychle byla vyvrácena, protože na snímcích z místa neštěstí je vidět, že stěny salonku, okna a nouzový východ byly jen nepatrně poškozeny. Salonek byl jednou z nejlépe zachovaných částí trupu, beze stop po ožehnutí (výbuchem), okna nebyla rozbita a dvířka v trupu pod podlahou salonku nebyla vytlačena ven. Vojenští prokurátoři v salonku hledali stopy výbušnin, ale nenašli je," napsal deník a dodal, že podkomise až dosud neposkytla prokuratuře žádné důkazy o výbuchu, ačkoliv o to prokurátoři žádali.

Vyšetřování smolenské tragédie dlouhodobě rozděluje polský národ na dvě nesmiřitelné skupiny. Zatímco příznivci tehdy vládnoucích liberálů z Občanské platformy (PO) vesměs považovali obnovené vyšetřování a vytvoření nové komise za zbytečný politický krok a otevírání starých ran, stoupenci současné vlády a někteří příbuzní obětí tento krok uvítali.

Spekulace o atentátu umocňuje to, že Rusko dál odmítá vrátit trosky havarovaného prezidentského letounu Polsku. Rusové to zdůvodňují tím, že nehodu ještě vyšetřují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy