Polovina jazyků ve světě zanikne do konce století

man
20. 9. 2007 0:00
Staré jazyky na mnoha místech definitivně mizí
Jednou z jazykově nejrozmanitějších zemí světa je Bolívie.
Jednou z jazykově nejrozmanitějších zemí světa je Bolívie. | Foto: Reuters

Praha - Víte, kolik existuje momentálně na zeměkouli jazyků?

Mezinárodní tým expertů se je pokusil spočítat a dospěl k číslu 6.992.

Ale neustále jich ubývá. Tvrdí to alespoň lingvisté, kteří se snaží zbytky těch, které brzy zaniknou, zachytit pro budoucí pokolení v rámci celosvětového projektu Enduring Voices.

Akci, která se odehrává na všech kontinentech, spustili vědci z Jazykového institutu v americkém Oregonu. Partnerem projektu je prestižní časopis National Geographic.

Některými jazyky mluví poslední jedinci

"Ve světě je dnes mnoho jazyků, kterými hovoří už jen několik málo osob. Tři, dva, nebo dokonce jediný člověk," tvrdí David Harrison z Pennsylvánie, jeden ze spoluautorů projektu Enduring Voices.

Podle jeho zjištění existuje na Zemi asi pět stovek jazyků, které používá méně než deset lidí.

Jazyky zanikají rychleji než dříve, podle vědců hlavně vlivem globalizace, televize a rozvoje školství.

Tím, jak se školní docházka rozšířila i v zaostalejších zemích a oblastech, děti z menších jazykových skupin přebírají rozšířenější a používanější jazyky.

Velká část zanikajících jazyků také nemá psanou formu, což urychluje jejich vymírání. Lingvisté odhadují, že na konci století se počet jazyků, kterými lidé aktivně hovoří, sníží oproti dnešku zhruba na polovinu.

"V uplynulých pěti stech letech také zmizelo mnoho jazyků, a to i těch dříve poměrně rozšířených. Například etruština nebo tasmánština. V současné době se ale proces zanikání urychluje," řekl Harrison agentuře Reuters.

Rozmanitost v Austrálii či Bolívii. Zatím

Vytipováno je v současné době pět oblastí zeměkoule, kde nejrychleji zanikne největší počet jazyků.

Prvním je sever a západ Austrálie,  kde mezi zbytky původních obyvatel ještě přežívá více než 150 jazyků. Například Magati ke nebo Javuru.

Dalším označeným regionem jsou centrální oblasti Jižní Ameriky. Lingvisté tvrdí, že jen v samotné Bolívii existuje mezi původními obyvateli více různých jazyků než v celé Evropě dohromady.

Původní jazyky zanikají pod náporem angličtiny i v Kanadě nebo mezi Indiány na jihu USA. Umírají také jazyky malých sibiřských národů na východě Ruska.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy