Policisté v Moskvě zadrželi britského aktivistu. Protestoval proti mučení gayů v Čečensku

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2018 19:51
Brit, který podniká protesty proti sexuálním menšinám po celém světě, byl zadržen na Rudém náměstí.
Foto: Reuters

Moskva - Ruská policie ve čtvrtek v Moskvě zadržela Petera Tatchella, veterána britského hnutí za práva homosexuálů. Oznámila to agentura Reuters. Aktivista britského hnutí LGBT byl první den světového fotbalového šampionátu zadržen za údajně nezákonný protest.

Brit, který podniká protesty proti sexuálním menšinám po celém světě, byl zadržen na Rudém náměstí. V ruce držel transparent s nápisem "Putin nebrání mučení gayů v Čečensku".

Ve středu Tatchell v článku pro list Guardian napsal, že do Ruska nejede kvůli fotbalu, ale proto, že nechce prezidentu Vladimiru Putinovi dovolit, aby se díky mistrovství světa proslavil.

Policisté Tatchellovi sdělili, že jeho počínání je nezákonné a varovali ho, že může být zatčen. Po dlouhém vyjednávání ho odvezli v policejním voze na služebnu, kde byl obviněn z porušování veřejného pořádku a propuštěn. Hrozí mu pokuta nebo trest nucených prací po dobu až 40 hodin.

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy byl v hlavním městě předběžně zadržen aktivista ruského hnutí na ochranu zvířat Jurij Koreckij. Policie ho zajistila v souvislosti s plánovanou demonstrací jeho kolegů.

Ministerstvo vnitra podle informace moskevských policistů nařídilo bezpečnostním složkám, aby během fotbalového turnaje nepředávaly médiím negativní zprávy o raziích, zatýkání nebo vyšetřování. Místo nich mají šířit pozitivní informace o úspěšně vyřešených případech, tvrdí agentura Reuters.

"Byl vydán ministerský příkaz neposkytovat novinářům negativní informace. Místo nich máme hovořit o vyřešení případů a podobně," řekl agentuře nejmenovaný ruský činitel.

Ze severokavkazského Čečenska, řízeného s mlčenlivým souhlasem Moskvy podle islámského práva, se během loňského a letošního roku ozývaly protesty proti krutému mučení gayů. Loni bylo v Čečensku vystaveno údajně represím 114 osob, které z autonomní republiky musela odvézt skupina Ruská LGBT síť monitorující dodržování lidských práv v zemi. Velká většina z nich se vystěhovala do ciziny.

Skandál kolem pronásledování gayů přesáhl ruské hranice, Moskva se ocitla pod palbou kritiky několika mezinárodních organizací. Loni na kauzu upozornili ruského prezidenta Vladimira Putina francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle ruských médií ve čtvrtek centrum Moskvy zaplnily davy zahraničních fotbalových fanoušků. V moskevské skupině fotbalového mistrovství se kromě Ruska utkají týmy ze Saúdské Arábie, Egypta a Uruguaye.

 

Právě se děje

Další zprávy