Polky se zahalily do černé a stovky jich vyšly do ulic. Protestovaly proti zákazu potratů

ČTK ČTK
23. 10. 2016 17:56
Stovky žen v černém v neděli znovu ve Varšavě protestovaly proti možnosti, že Polsko zpřísní zákaz potratů. V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Nevládní organizace ale odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok 100 tisíc až 150 tisíc Polek.
Protesty v Polsku
Protesty v Polsku | Foto: Reuters

Demonstrantky s červenými kartami se sešly před budovou parlamentu a skandovaly "Máme toho dost". Podle polských médií se podobná shromáždění uskutečnila v řadě dalších měst.

Protestní akce mají pokračovat i v pondělí, kdy některé Polky chtějí přerušit práci.

Počátkem měsíce pod tlakem polských žen vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského ustoupila od návrhu na zpřísnění protipotratového zákona, ačkoli ho původně podpořila. Spor je považován za první výrazný neúspěch PiS v domácí politice od loňského volebního vítězství.

Kaczyński nicméně později řekl, že ke změně stávajících předpisů o potratech by nakonec dojít mohlo. Jeho slova protesty oživila.

"Budeme usilovat o to, aby i případy velmi obtížných těhotenství, kdy je dítě odsouzeno k smrti, je silně postižené, přece jen končily porodem, aby dítě mohlo být pokřtěno, pohřbeno, aby mělo jméno. Chceme, aby to bylo možné vzhledem k reálné pomoci, která bude poskytována i z veřejných prostředků. Samozřejmě mluvíme jen o případech těch rizikových těhotenství, kdy není ohrožen život a zdraví matky," řekl Kaczyński polské tiskové agentuře PAP.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a v Evropě patří mezi nejrestriktivnější. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

Nemůžeme se vracet o stovky let zpátky a omezovat ženská práva s ohledem na náboženství, říká Hana Stelzerová z České ženské lobby. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 17 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy