Polky se zahalily do černé a stovky jich vyšly do ulic. Protestovaly proti zákazu potratů

ČTK ČTK
23. 10. 2016 17:56
Stovky žen v černém v neděli znovu ve Varšavě protestovaly proti možnosti, že Polsko zpřísní zákaz potratů. V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Nevládní organizace ale odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok 100 tisíc až 150 tisíc Polek.
Protesty v Polsku
Protesty v Polsku | Foto: Reuters

Demonstrantky s červenými kartami se sešly před budovou parlamentu a skandovaly "Máme toho dost". Podle polských médií se podobná shromáždění uskutečnila v řadě dalších měst.

Protestní akce mají pokračovat i v pondělí, kdy některé Polky chtějí přerušit práci.

Počátkem měsíce pod tlakem polských žen vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského ustoupila od návrhu na zpřísnění protipotratového zákona, ačkoli ho původně podpořila. Spor je považován za první výrazný neúspěch PiS v domácí politice od loňského volebního vítězství.

Kaczyński nicméně později řekl, že ke změně stávajících předpisů o potratech by nakonec dojít mohlo. Jeho slova protesty oživila.

"Budeme usilovat o to, aby i případy velmi obtížných těhotenství, kdy je dítě odsouzeno k smrti, je silně postižené, přece jen končily porodem, aby dítě mohlo být pokřtěno, pohřbeno, aby mělo jméno. Chceme, aby to bylo možné vzhledem k reálné pomoci, která bude poskytována i z veřejných prostředků. Samozřejmě mluvíme jen o případech těch rizikových těhotenství, kdy není ohrožen život a zdraví matky," řekl Kaczyński polské tiskové agentuře PAP.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a v Evropě patří mezi nejrestriktivnější. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

Nemůžeme se vracet o stovky let zpátky a omezovat ženská práva s ohledem na náboženství, říká Hana Stelzerová z České ženské lobby. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy