Politiku v Nigérii zablokovalo ukradené žezlo. Parlament se bez něj nesejde, zloději uprchli v autě

ČTK ČTK
18. 4. 2018 16:15
Na zasedání horní komory nigerijského parlamentu vniklo několik mužů, kteří tam sebrali ceremoniální žezlo. Bez něj nelze schválit rozhodnutí senátu, uvedla agentura Reuters. Bez žezla přitom není možné svolat ani zasedání parlamentu, protože ceremoniální předmět symbolizuje pravomoc a jednotu, dodává BBC. Celá akce podle svědků netrvala ani dvě minuty - muži vnikli do místnosti, chopili se žezla a odešli s ním. Zatím není jasné, kdo za činem stojí a jaká je jeho motivace. Nigerijský list Premium Times napsal, že do senátu vniklo deset osob se senátorem, který byl zbaven mandátu. S žezlem potom odjeli v černém voze.
Volby v Nigérii.
Volby v Nigérii. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy