Politika strachu a nesnášenlivosti je na vzestupu, až z toho jde hlava kolem, prohlásil Obama

ČTK ČTK
17. 7. 2018 18:18
Podle médií jde o Obamůvv nejvýraznější projev od doby, kdy skončil ve funkci prezidenta.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Johannesburg - Bývalý americký prezident Barack Obama při úterním projevu v Jihoafrické republice označil současnou dobu za podivnou a nejistou. Zmínil se přitom o takzvané politice strachu a nesnášenlivosti, která je podle něj na vzestupu.

Obama hovořil při příležitosti 100. výročí narození zesnulého jihoafrického bojovníka proti apartheidu a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely. Podle agentury AP šlo o Obamův nejvýznamnější projev od chvíle, co není ve funkci.

Exprezident řekl, že každým dnem jsou titulky zpráv více znepokojující, až z toho "jde hlava kolem". O svém nástupci Donaldu Trumpovi se přímo nezmínil, vymezil se ale podle AP proti Trumpově politice, když hovořil o zachování myšlenek Mandely, jakými byly demokracie, různorodost a dobré vzdělání pro všechny.

"Jsme svědky toho, jak většina světa hrozí návratem k nebezpečnějšímu a brutálnějšímu způsobu dělání byznysu," řekl Obama. "Politika strachu, nesnášenlivosti a omezování je na vzestupu, a to tempem, které bylo jen před několika lety nepředstavitelné… Ti, kteří jsou u moci… se snaží podlomit všechny instituce, které dávají demokracii její význam," zdůraznil exprezident.

Jeho slova se setkala s potleskem davu asi 14 000 lidí, kteří se shromáždili na kriketovém stadionu v Johannesburgu, kde se projev konal.

"Pouze tím, že tu stojí, vzdává hold Nelsonu Mandelovi. Obama výmluvně kárá Trumpa," uvedl profesor mezinárodních vztahů na Witwatersrandské univerzitě v Johannesburgu John Stremlau. Podle něj byl projev dobře načasován vzhledem k tomu, že Mandelovy ideály v USA a jinde ve světě "čelí útoku". "Včera spolu byli na pódiu Trump a Putin. Dnes vidíme oponující tým: Obamu a Mandelu," zdůraznil Stremlau.

V pondělí se Trump na summitu ve Finsku setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Z mnoha stran poté šéf Bílého domu čelil hlasité kritice, že dostatečně nehájil zájmy USA, zejména v otázce údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb.

Obama je na první návštěvě Afriky od konce svého funkčního období na začátku roku 2017. V pondělí se zastavil v Keni, kde navštívil rodiště svého zesnulého otce.

Exprezident v projevu zdůraznil, že Mandela, který byl vězněn 27 let, vytrval ve své kampani, navzdory tomu, že se rasistický systém apartheidu jevil jako nepřemožitelný.

Mandela, který byl propuštěn z vězení v roce 1990, se čtyři roky poté stal prvním černošským prezidentem JAR. Zemřel v roce 2013 a zanechal po sobě odkaz usmíření a boje proti nerovnostem. Obama v minulosti hovořil o tom, jak ho jihoafrický státník inspiroval, a mnoho Jihoafričanů exprezidenta vnímá jako nástupce Mandely, zejména kvůli jeho boji za rovnocenný přístup k lidem všech ras v USA i ve světě.

Obama veřejně Trumpovu administrativu, která kritizovala a zrušila některé významné kroky učiněné Obamou, nehodnotil. Spojené státy pod Trumpovým vedením odstoupily od pařížské klimatické dohody z roku 2015 a od mezinárodní jaderné dohody s Íránem; Trumpova administrativa se rovněž snaží o zrušení zdravotní reformy známé jako Obamacare.

 

Právě se děje

Další zprávy