Postoj Evropské unie ke Krymu je chybou, prohlásil Zeman v rozhovoru s ruskými novináři

ČTK ČTK
16. 11. 2017 17:13
Český prezident pro agenturu TASS: Evropská unie postrádá silné vedení, s Ruskem je třeba se spojit proti islámskému extremismu
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Evropská unie uplatňuje v otázce připojení Krymu k Rusku politiku dvojího metru, což je chyba.

V rozhovoru, který dnes zveřejnila ruská tisková agentura TASS, to prohlásil Miloš Zeman.

 Český prezident v pondělí odlétá na pětidenní státní návštěvu Ruska, kde se setká s nejvyššími představiteli země - prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem. Ruské agentuře Zeman mimo jiné řekl, že EU postrádá silné vedení.

"Na jedné straně je tady Kosovo, kde existovala záruka (autonomie v rámci Srbska) ze strany OSN. Tato záruka nebyla naplněna. Na druhé straně je Krym, kde proběhlo referendum. Je to politika dvojího metru, a to je špatně," řekl podle ruské agentury Zeman.

Český prezident se označil za jediného evropského politika, který v tomto smyslu hovoří. To ale podle něj neznamená, že i jiní nesmýšlejí podobně. Zeman soudí, že jen "nemají dost statečnosti, aby se vyslovili veřejně".

Miloš Zeman se v rozhovoru vyslovil pro rozšíření spolupráce evropských zemí s Ruskem v boji proti terorismu. "Nikdo nespojuje víc než společný nepřítel. A Rusko má v této otázce svou historickou zkušenost. Proč bychom se nespojili v boji proti islámskému extremismu?" citovala agentura českého prezidenta.

Evropská unie podle Zemana postrádá silné vedení. "Spojené státy mají silného vůdce, kterým je prezident. Platí to i o Rusku nebo Číně. Řekněte mi, kdo je silným vůdcem Evropské unie? Nikdo takový bohužel není," uvedl.

Zeman ruské agentuře řekl, že je zastáncem ochrany válečných pomníků sovětských vojáků v České republice. Stav památníků, na jejichž zachování velmi záleží Kremlu i velké části ruské veřejnosti, ruská oficiální místa v případě Česka - na rozdíl například od Polska - hodnotí vysoko.

Znepokojení Moskvy, vyjádřené i diplomatickou cestou, vyvolávají ale dlouhodobé spory o osud pomníku sovětského maršála Ivana Koněva v pražských Dejvicích. Městská část je vystavena kritice od levicových politiků, že hodlá pomník odstranit.

Zastupitelstvo se brání tvrzením, že místo odstranění pomníku schválilo návrh na osazení piedestalu cedulemi v českém, ruském a anglickém jazyce.

Maršála Koněva, který se podílel na osvobozování Prahy na konci druhé světové války, ale i na potlačení maďarského povstání v roce 1956, si Zeman váží a je si jist, že jeho pomník v Praze zůstane. "Lidé, kteří se pokoušejí přepisovat naše dějiny, tyto dějiny nechápou," řekl prezident a dodal, že takoví fanatici jsou v každém státě. V Česku jich ale podle něj není mnoho.

Protiruské sankce fungují, není možné zabavovat území, Rusko musí cítit větší tlak z mezinárodních společenství, říká redaktorka Svobodné Evropy | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy