Politik se omluvil za plán cejchovat HIV pozitivní lidi

Pavel Vondra
28. 5. 2009 19:15
Návrh člena svazijského parlamentu vyvolal pobouření; musel svá slova vzít zpět
HIV/AIDS rovná se smrt. Ilustrační snímek z pietního pochodu v Indii.
HIV/AIDS rovná se smrt. Ilustrační snímek z pietního pochodu v Indii. | Foto: Reuters

Johannesburg - Poslanec svazijského parlamentu se dnes omluvil za své neuvážené výroky o HIV pozitivních lidech, které na jihu Afriky vyvolaly skandál.

Timothy Myeni na parlamentním semináři věnovaném problému HIV/AIDS navrhl, aby se lidem, kteří se virem nakazí, na hýždě vypaloval cejch, který by sloužil jejich potenciálním sexuálním partnerům jako varování před nechráněným pohlavním stykem.

V jeho zemi, která má podle statistik OSN vůbec nejvyšší podíl nakažených osob na celkové populaci (až třetina všech dospělých), i v sousední JAR, která je zase celosvětovým „lídrem" v celkovém počtu infikovaných (přes pět milionů), to vyvolalo pobouření.

Myeni proto dnes na tiskové konferenci v Johannesburgu zařadil zpátečku a vysvětlil, že z jeho strany nešlo o návrh, ale o dotaz, na který se mu prý hned dostalo od kolegů zamítavé odpovědi.

Foto: Aktuálně.cz

„Rád bych ta slova, která jsem pronesl, vzal zpátky. Uvědomuji si, že to nebylo dobré a je mi to moc líto," řekl podle agentury DPA.

Královský nápad

Myeni ale není první, kdo ve Svazijsku s podobnou ideou přišel. Už v roce 2000 ji na podobném fóru předložil král Mswati III. Ten navíc HIV pozitivní osoby navrhoval sterilizovat.

Svazijský monarcha bývá v souvislosti s epidemií HIV/AIDS, která populaci jeho země nekontrolovaně decimuje, kritizován poměrně často, a to především za rozmařilý životní styl.

Někdo mu vyčítá, že nedává dobrý příklad, když má ve svých 41 letech 23 potomků se 14 manželkami. Jiní mu více než co jiného zazlívají rozhazování peněz ze státní pokladny.

Král Mswati III.
Král Mswati III. | Foto: Reuters

Loni ve Svazijsku i za jeho hranicemi například vyvolaly spoustu zlé krve okázalé oslavy „dvojité čtyřicítky" - vedle panovníkových čtyřicátin se oslavovalo i výročí vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1968. Členky dvou nevládních organizací sdružujících HIV pozitivní ženy dokonce proti rozhazování peněz uspořádaly protestní pochod v hlavním městě Mbabane. 

"Rády bychom tímto daly najevo, že lidé, kteří žijí s virem HIV, nejsou spokojeni s tím, jak je s našimi penězi nakládáno," prohlásila tehdy Siphiwe Hlophe z Koalice svazijských žen, citovaná agenturou AFP.

Drtivá většina lidí ve Svazijsku nemá přístup k anti-retrovirální léčbě, která dokáže HIV pozitivním lidem výrazně prodloužit i zkvalitnit život.

 

Právě se děje

Další zprávy