Politicky jsou obětí rozpočtové krize v USA republikáni

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2013 16:10
Ani Barack Obama se uprostřed krize netěší velké důvěře a popularitě.
Republikánští senátoři u Bílého domu.
Republikánští senátoři u Bílého domu. | Foto: Reuters

Washington - Rozpočtová krize ve Spojených státech ohrožuje nejen světovou či americkou ekonomiku, ale už i americké politiky.

Po dvou týdnech bezvýsledného vyjednávání o rozpočtu zůstává zavřeno mnoho státních institucí a úřadů. Statisíce federálních zaměstnanců jsou na nucené dovolené.

Americká veřejnost už dává najevo nespokojenost s politickou reprezentací země. Dva průzkumy ukázaly, že obě dvě hlavní strany i nejdůležitější politici včetně prezidenta Baracka Obamy přicházejí o důvěru a podporu.

V největší míře to ale platí o politicích Republikánské strany.

Průzkum, provedený pro televizi ABC a deník Washington Post, ukázal, že 74 procent dotázaných Američanů nesouhlasí s tím, jak postupují během krize republikáni v Kongresu.

S konkurenčními demokraty projevuje nesouhlas 61 procent oslovených, s prezidentem Barackem Obamou 53 procent účastníků průzkumu.

Foto: Reuters

"Buď republikáni v této krizi ztratili více než demokraté, nebo do ní už vstoupili v horší pozici. Každopádně v tuto chvíli jsou v horší pozici než demokraté," řekl televizi CNN ředitel výzkumu Keating Holland.

Krizi vyvolaly spory demokratů a republikánů v Kongresu, když se k 1. říjnu nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce.

Republikáni žádali roční odklad Obamovy zdravotnické reformy. Tím podmínili uvolnění peněz pro státní výdaje. Obama a demokraté to odmítli.

Zatímco ve Sněmovně reprezentantů jednání mezi zástupci obou stran zkrachovala, v Senátu se podle pondělního prohlášení šéfa demokratické většiny Harryho Reida blíží dohoda.

Špatně dopadl pro republikány i průzkum z konce minulého týdne, vypracovaný Gallupovým ústavem pro list Wall Street Journal a televizi NBC. V tomto průzkumu vinilo Baracka Obamu ze zavinění rozpočtové krize 31 procent dotázaných Američanů, zatímco republikány 53 procent.

Pro stranu jsou to špatné zvěsti před kongresovými volbami v příštím roce. Republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů (232 křesel proti 200 křeslům demokratů), ale v Senátu je tomu naopak (52 demokratů proti 46 republikánům).

Pokud Kongres do čtvrtka neschválí zvýšení dluhového stropu, hrozí, že USA přestanou splácet některé mezinárodní závazky. To by mohlo mít velmi negativní dopad na ekonomiky v jiných částech světa.

Například na Čínu, která je největším věřitelem Spojených států a má v amerických dluhopisech 1,28 bilionu dolarů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy