Politicky jsou obětí rozpočtové krize v USA republikáni

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2013 16:10
Ani Barack Obama se uprostřed krize netěší velké důvěře a popularitě.
Republikánští senátoři u Bílého domu.
Republikánští senátoři u Bílého domu. | Foto: Reuters

Washington - Rozpočtová krize ve Spojených státech ohrožuje nejen světovou či americkou ekonomiku, ale už i americké politiky.

Po dvou týdnech bezvýsledného vyjednávání o rozpočtu zůstává zavřeno mnoho státních institucí a úřadů. Statisíce federálních zaměstnanců jsou na nucené dovolené.

Americká veřejnost už dává najevo nespokojenost s politickou reprezentací země. Dva průzkumy ukázaly, že obě dvě hlavní strany i nejdůležitější politici včetně prezidenta Baracka Obamy přicházejí o důvěru a podporu.

V největší míře to ale platí o politicích Republikánské strany.

Průzkum, provedený pro televizi ABC a deník Washington Post, ukázal, že 74 procent dotázaných Američanů nesouhlasí s tím, jak postupují během krize republikáni v Kongresu.

S konkurenčními demokraty projevuje nesouhlas 61 procent oslovených, s prezidentem Barackem Obamou 53 procent účastníků průzkumu.

Foto: Reuters

"Buď republikáni v této krizi ztratili více než demokraté, nebo do ní už vstoupili v horší pozici. Každopádně v tuto chvíli jsou v horší pozici než demokraté," řekl televizi CNN ředitel výzkumu Keating Holland.

Krizi vyvolaly spory demokratů a republikánů v Kongresu, když se k 1. říjnu nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce.

Republikáni žádali roční odklad Obamovy zdravotnické reformy. Tím podmínili uvolnění peněz pro státní výdaje. Obama a demokraté to odmítli.

Zatímco ve Sněmovně reprezentantů jednání mezi zástupci obou stran zkrachovala, v Senátu se podle pondělního prohlášení šéfa demokratické většiny Harryho Reida blíží dohoda.

Špatně dopadl pro republikány i průzkum z konce minulého týdne, vypracovaný Gallupovým ústavem pro list Wall Street Journal a televizi NBC. V tomto průzkumu vinilo Baracka Obamu ze zavinění rozpočtové krize 31 procent dotázaných Američanů, zatímco republikány 53 procent.

Pro stranu jsou to špatné zvěsti před kongresovými volbami v příštím roce. Republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů (232 křesel proti 200 křeslům demokratů), ale v Senátu je tomu naopak (52 demokratů proti 46 republikánům).

Pokud Kongres do čtvrtka neschválí zvýšení dluhového stropu, hrozí, že USA přestanou splácet některé mezinárodní závazky. To by mohlo mít velmi negativní dopad na ekonomiky v jiných částech světa.

Například na Čínu, která je největším věřitelem Spojených států a má v amerických dluhopisech 1,28 bilionu dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy