Politický atentát zvaný sodomie ožil. Po deseti letech

Pavel Vondra
30. 6. 2008 14:17
Malajsijský opoziční vůdce Anwar Ibrahim znovu obviněn
Anwar Ibrahim v obležení novinářů poté, co opustil turecké velvyslanectví v Kuala Lumpuru
Anwar Ibrahim v obležení novinářů poté, co opustil turecké velvyslanectví v Kuala Lumpuru | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Když před deseti lety tehdejší malajsijský vicepremiér a zářivá hvězda tamní politické scény Anwar Ibrahim vyrazil do boje proti dopadům asijské finanční krize s nekompromisní vizí reforem, mnoho lidí v něm spatřovalo příštího šéfa vlády.

Jenže Anwar zašel příliš daleko. Nerozpakoval se vytáhnout proti rozšířenému nepotismu, který podle něj snižoval výkon malajsijské ekonomiky, i proti dalším nešvarům, vůči nimž nebyly imunní ani samotné špičky vládní strany UMNO.

Následoval protiútok. Anwar sám byl obviněn z korupce a také z homosexuálního styku se svým řidičem, což se v malajsijské společnosti, kde islám přes ústavně deklarovanou sekulární povahu státu hraje dominantní roli, rovnalo politickému atentátu. Anwar, který celou dobu tvrdil, že jde o politicky motivovaná vykonstruovaná obvinění, skončil ve vězení, kde si odseděl téměř šest let.

Nejvyšší soud později verdikt o nezákoném pohlavním styku zrušil. Anwar se nikdy nepřestal domáhat očištění i z korupčních obvinění.

Noční můra se vrací

Nyní, necelé dva měsíce poté, co vypršel Anwarův soudem vyměřený politický distanc, který mu znemožňoval ucházet se o volenou funkci a kdy posílená opozice s nebývalou vervou ztěžuje vládě život, se jeho noční můra vrátila.

O víkendu se policii přihlásil Anwarův 23letý poradce Saiful Bukhari Azlan, který svého šéfa, pro něhož pracoval od počátku roku, obvinil z toho, že jej „sodomizoval". Šedesátiletý vůdce opoziční aliance Lidový pakt (Pakatan Rakyat) toto nařčení odmítl a dnes podal na mladíka trestní oznámení pro pomluvu.

Učinil tak ovšem prostřednictvím svých právníků, neboť se od neděle ukrýval na tureckém velvyslanectví v Kuala Lumpuru, kam se uchýlil poté, co obdržel anonymní výhrůžky smrtí. Diplomatický komplex odmítal opustit dříve, než dostane od úřadů bezpečnostní záruky, že mu nehrozí nebezpečí.

Tato žádost se pochopitelně vztahuje i na pobyt ve vyšetřovací vazbě. Všichni totiž mají ještě v živé paměti Anwarův monokl, se kterým byl před deseti lety předváděn k soudu. Odvolaný vicepremiér si tehdy stěžoval na policejní brutalitu.

Tahá za nitky vláda?

Situace je o to vyhrocenější, že podezření ze zosnování nových obvinění logicky padá na kabinet premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho, jemuž Anwar před časem vyhlásil válku a na jehož křeslo si nepokrytě dělal zálusk.

Anwarova manželka, poslankyně Wan Azíza Wan Ismailová, včera novinářům ukázala záběry, na nichž je Saiful Bukhari Azlan vyfotografován v úřadu vicepremiéra. To podle ni svědčí o tom, že jde o spiknutí vůči opozičnímu vůdci a že obvinění proti jeho osobě byla připravována na příkaz úřadující moci. 

Manželka Anwara Ibrahima Wan Azíza Wan Ismailová ukazuje novinářům údajné inkriminující záběry, které podle ní svědčí o tom, že obvinění vůči jejímu choti jsou součástí spiknutí, které řídí vláda
Manželka Anwara Ibrahima Wan Azíza Wan Ismailová ukazuje novinářům údajné inkriminující záběry, které podle ní svědčí o tom, že obvinění vůči jejímu choti jsou součástí spiknutí, které řídí vláda | Foto: Reuters

Badawi nicméně kategoricky popírá, že by jeho vláda měla s touto záležitostí cokoli společného. Ministr vnitra Syed Hamid Albar se navíc před novináři dušoval, že Anwarovi naprosto nic nehrozí: „Měl by být schopen rozlišovat mezi realitou a hraním," postěžoval si.

Celá věc navíc rázem přerostla v diplomatický problém. Malajsijský ministr zahraničních věcí Rais Yatim si postěžoval, že se Turecko, pro jehož vládu Anwar pracuje jako ekonomický poradce, vměšuje do vnitřních záležitostí Malajsie a předvolal si tureckého velvyslance na kobereček. Ten mu prý slíbil, že svého hosta požádá o odchod z ambasády, jakmile to bude možné.

A dnes odpoledne Anwar Ibrahim skutečně výsostnou půdu Turecké republiky v Kuala Lumpuru opustil. Co se bude dít dál, je nyní krajně nejasné. Ale v jednom se komentátoři shodnou: situace až podivuhodně věrně kopíruje krizi z před deseti let.

 

Právě se děje

Další zprávy