Politické střety v Bangkoku: Nejméně dva mrtví

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 12. 2013 8:00
Násilnosti mezi stoupenci a odpůrci premiérky pokračují i v neděli
Nepokoje v květnu 2010.
Nepokoje v květnu 2010. | Foto: Reuters

Bangkok - Násilnosti provázející protivládní a provládní protesty si v Thajsku vyžádaly už nejméně dva mrtvé a 45 zraněných.

"Potvrzená bilance jsou dva mrtví a 45 zraněných," uvedlo podle AFP středisko koordinující záchranné operace v thajském hlavním městě.

Po sobotních střetech mezi stoupenci a odpůrci premiérky se i v neděli podle agentur v metropoli Bangkoku znovu ozývá střelba.

Podle agentury Reuters vnikli odpůrci vlády do areálu policejního sportovního klubu, kde se ráno zdržovala šéfka vlády, ale té se podařilo přesunout na utajené místo. Protestující rovněž obsadili budovu veřejnoprávní televize.

Po týdnech manifestací ostré střety

Situace v hlavním městě zůstává napjatá přesto, že desítky tisíc provládních demonstrantů, kteří se v posledních dnech soustředili na sportovním stadionu v thajské metropoli Bangkoku, se v neděli ráno rozešly v obavě před dalšími násilnostmi.

V sobotu po setmění střety propukly i před sportovním stadionem, kde se na mítinku sešlo zhruba 70 tisíc podporovatelů premiérky a jejího bratra, svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že ulice kolem stadionu byly posety střepy. Jeden z vůdců provládních "červených košil" tvrdí, že zabiti dnes byli čtyři lidé z jejich řad, ale podle Reuters je potvrzena pouze smrt 43letého stoupence vlády.

V Bangkoku se už týden konají manifestace s cílem svrhnout vládu Jinglak Šinavatrové. Teprve v sobotu však došlo i na střety mezi jejími stoupenci a odpůrci.

"Abychom dále nekomplikovali práci vlády, rozhodli jsme se nechat lidi odejít domů," prohlásil vůdce "červených košil" Tchida Tchavónsetch.

Nejhorší politická krize od 2010

Odpůrci vlády dnes chtějí obsadit řadu vládních objektů. Už se jim podařilo vniknout na pozemek policejního sportovního klubu, kde se ráno zdržovala premiérka, a také obsadili sídlo veřejnoprávní televize PBS. Pořádkové síly použily slzný plyn proti protestujícím, kteří se pokoušeli prolomit bariéry kolem sídla vlády.

Reuters potvrdil, že tisícovky "červených košil" se už začaly v autobusech vracet do svých domovů na severu Thajska, ale jejich odjezd pravděpodobně nebude stačit na zažehnání nejhorší politické krize v Thajsku od jara roku 2010, kdy nepokoje potlačila až armáda. Celkově tehdy zemřelo 91 lidí, převážně Tchaksinových přívrženců.

Podle DPA vláda po sobotní smrti jednoho z protivládních demonstrantů mobilizovala armádní jednotky, které mají podpořit policii. Vojáci jsou však podle vlády neozbrojení. V ulicích je více než 20 tisíc policistů.

Protesty v Thajsku představují největší ohrožení pro vládu Šinavatrové od roku 2011, kdy nastoupila do úřadu předsedkyně vlády. Premiérka ale odmítá přistoupit na uspořádání předčasných voleb.

Opozice obviňuje vládu Šinavatrové z korupce a z toho, že je pod kontrolou premiérčina bratra, miliardáře Tchaksina. Ten v současnosti žije v exilu v Dubaji.

 

Právě se děje

Další zprávy