Politici tlačí na novináře: Pospěšte si s regulací

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2012 17:30
Šéfredaktoři britských médií se mají domluvit na vzniku regulačního orgánu
David Cameron
David Cameron | Foto: Reuters

Londýn - Pokud majitelé britských deníků nevytvoří nezávislý regulační orgán, dostane se ke slovu vláda a zákon, který regulaci zavede.

Taková je po necelém týdnu od zveřejnění reakce vládních politiků na doporučení komise soudce Briana Levesona.

Premiér David Cameron se ve svém sídle v Downing Street 10 sešel s šéfredaktory seriózních i bulvárních listů. "Řekl jsem jim, že musí urychleně ustavit nezávislého regulátora," napsal posléze na Twitteru.

Podle něj je přitom nezbytné, aby regulace odpovídaly požadavkům vyšetřovací komise. "To znamená pokuty až milion liber (v přepočtu 31 milionů korun), skutečné vyšetřování stížností, omluvy tištěné na čelných místech a tvrdý nezávislý regulační systém. A řekl jsem jim, že mají jen omezený čas na to, aby to dali do pořádku," vysvětlil BBC.

Trochu jinak schůzku viděl šéfredaktor Daily Telegraph Tony Gallagher. "19 šéfredaktorů a zástupců médií, 9 byrokratů, 3 ministři a 1 ministerský předseda. Dostali jsme kávu a kohoutkovou vodu. Žádné pivo ani sendviče," posteskl si rovněž na Twitteru s tím, že si připadal jako na schůzce "pěti rodin z Kmotra".

Buď vy, nebo my!

Šlo ale o jeden z mála žertů. Tisk je totiž pod enormním tlakem. Ministryně kultury a médií Maria Millerová dokonce v parlamentu pohrozila, že pokud budou novináři otálet, přinutí je k činům zákon, byť je vláda k jeho přijetí zdrženlivá. První návrh přitom očekává už tento čtvrtek.

"Změna nastane za podpory tisku, nebo - když to nepůjde jinak - bez ní," nechala se slyšet. "Pokud nebude reagovat tisk, vláda ano."

Loni ustavená komise se zabývala skandálem s odposlechy, jež si objednal bulvární nedělník News of the World. A její předseda lord Brian Leveson politikům doporučil, aby uzákonil vznik nezávislého regulátora.

Z vládního i opozičního tábora ovšem zaznívá skepse. Například Cameron vyjádřil obavy, že by vytvořením jakékoliv legislativy "mohl být překročen Rubikon" a ohrožena nezávislost tisku.

 

Právě se děje

Další zprávy