USA mění zákon na ochranu ohrožených druhů. Místo vědců budou rozhodovat politici

Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 8. 2019 7:47
Kdyby před více než 40 lety americký prezident Richard Nixon nepodepsal zákon na ochranu ohrožených druhů, mohla si současná generace školáků prohlížet zvířata, jako jsou medvěd grizzly, kondor kalifornský nebo třeba americký státní symbol orel bělohlavý, pouze na obrázcích v přírodopisných knihách. Budoucí generace možná takové štěstí mít nebudou. Trumpova administrativa totiž v pondělí představila řadu změn. Ty mimo jiné do rozhodování, který druh například při plánované těžbě ochránit, zahrnují i ekonomické dopady. O ohroženosti druhů budou místo vědců rozhodovat politici.
Orel bělohlavý.
Orel bělohlavý. | Foto: A Banded Adult Bald Eagle / Wikimedia Commons

Změny zákona, které v pondělí představila Trumpova administrativa, jsou výsledkem dlouhodobé snahy republikánů o zkrácení seznamu druhů náchylných k vyhynutí. V účinnost by měly vejít 30 dní po uveřejnění, tedy v polovině září.

Ochraně, která bránila jejich území a životy před těžaři, stavbami nebo rozvojem průmyslu, se od roku 1973 ve Spojených státech těšilo až 1200 druhů zvířat a 700 druhů rostlin. Jeden z nejpřísnějších zákonů na ochranu života ve volné přírodě pomohl v rozvoji populací ohrožených druhů a podle amerického Centra pro biologickou diverzitu pomohl zachránit nejméně 227 druhů od vyhynutí.

V úpravě vláda navrhuje přehodnocení území označeného jako chráněné, vyškrtnutí některých zvířat ze seznamu ohrožených druhů nebo definuje složitější podmínky k ochraně nových. Při hodnocení, jak moc jsou jednotlivé druhy náchylné k vyhynutí, by se nově měla brát v úvahu pouze předpověď pro blízkou budoucnost namísto několika desítek let, jako tomu bylo doposud.

"Musíme modernizovat zákon o ochraně ohrožených druhů tak, aby státy měly více pravomocí, aby propagoval obnovu druhů a dovolil místním ekonomikám stoupat," uvedl podle vědeckého serveru Science Alert republikánský senátor John Barraso. Ten zároveň doufá, že tento návrh je pouze začátek a další kroky na "zjemnění" zákona budou následovat.

Revize podle ministra obchodu Wilbura Rosse "přesně zapadá do prezidentova mandátu, kterým se snaží ulehčit americkému lidu od zátěže různých regulací, aniž by obětoval ochranu druhů a snahu o obnovu jejich populací," cituje ho agentura AP.

Začátek konce pro mnoho ohrožených druhů

Proti představené změně vystoupila řada Trumpových oponentů i organizací usilujících o ochranu životního prostředí. Ti vidí problém například v tom, že nově o zařazení zvířat na seznam ohrožených druhů budou místo vědců rozhodovat politici, kteří na rozdíl od odborníků budou přihlížet k jiným kritériím. Například k částce potřebné na ochranu jednotlivých druhů. Cenu se nově dozví i veřejnost.

"Není žádný důvod, proč to dělat, kromě úmyslného rozlícení veřejného odporu k ochraně druhů a celému zákonu," řekl vědeckému serveru Bob Drehen z ochranářské skupiny Defenders of Wildlife. Také Brett Hartl z Centra biologické diverzity se domnívá, že otázka kritérií by měla zůstat v pravomoci vědců. "To je otázka na vědu: vyhyne tento druh: ano, nebo ne?" cituje ho agentura AP.

Stejně negativně odpůrci změny zákona hodnotí i nové zakreslování chráněného území. Dosud bylo chráněno nejen území, které ohrožené druhy obývaly, ale také to, kam by mohly v případě potřeby migrovat. Revize by toto neobydlené území otevřela těžařům. 

"Se stoupající hladinou moří se stanoviště zvířat budou muset posunout víc do vnitrozemí," vysvětluje věděckému serveru Rebecca Rileyová z neziskové organizace sdružující právníky zabývající se ochranou životního prostředí. "Pokud nebudeme schopni tato území, která jsou v dnešní době neobydlená, ochránit, mohou nám chybět, až je zvířata boudou potřebovat," vysvětluje.

"Pro zvířata, jako jsou rosomák nebo motýl monarcha stěhovavý, to může znamenat začátek konce," řekl britskému deníku The Independent Noah Greenwald z Centra biologické diverzity.

Málo ohrožení lední medvědi

Odpůrci zákona si také všímají změny v definici budoucnosti, podle které doteď vědci určovali, jestli bude druh ohrožen vyhynutím, či ne. Pokud hrozilo, že přežití druhu bude v následujících 70 až 80 letech nepříznivě ovlivněno například klimatickou změnou, byl zařazen na seznam ohrožených druhů. Nová definice se však místo desetiletí dopředu dívá na blíže nedefinovanou "blízkou budoucnost".

Podle této definice by podle Science Alert například lední medvědi, jeden z nejvíce ohrožených druhů klimatickou změnou, na seznam vůbec nedostali. Jeho populace přitom činí pouhých 31 tisíc zvířat a Světový fond na ochranu přírody uvádí, že s ustupujícími zaledněnými oblastmi lze očekávat, že jejich počet do roku 2050 klesne o další třetinu.

Změny ochranářského zákona vzbudily nevoli mezi environmentálními společnostmi a také mezi zástupci amerických států Kalifornie a Massachusetts, kteří novou verzi vnímají jako nezákonnou. "Způsob, jakým byla změna provedena, je podle federálních zákonů nelegální a tato administrativa za ni musí být zodpovědná," řekla vědeckému časopisu generální prokurátorka Massachusetts Maura Healeyová.

Státy spolu s organizacemi proto připravují na revizi zákona a Trumpovu administrativu žalobu. Doufají, že tím bude změna zrušena, nebo alespoň odložena.

"Vezmou demoliční kouli na jeden z nejstarších a nejúčinnějších zákonů na ochranu životního prostředí," komentoval pro AP pondělní změny zákona demokratický senátor Tom Udall. "Jak jsme znovu a znovu utvrzováni v přesvědčení, tak žádná environmentální ochrana, nehledě na to, jak účinná nebo populární je, není před touto administrativou v bezpečí," dodává.

Video: Vymírání hmyzu je varující, je to jeden z největší problému, tvrdí biolog

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy