Jsou ozbrojené a jezdí na motorkách. V Indii bojují proti násilníkům nové policistky

Zahraničí Zahraničí
26. 11. 2017 11:12
Loni bylo v indickém Dillí nahlášeno přes dva tisíce znásilnění. Ženy se ale často bojí přijít na policejní stanici a i sami strážníci je běžně obtěžují. Teď Indky dostaly novou pomoc - čistě ženskou policejní jednotku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dillí - Indická policie v Dillí má nový čistě ženský oddíl. Policistky v něm mají za úkol bojovat proti jednomu rozšířenému druhu kriminální činnosti: násilí na ženách.

Jsou ozbrojené, na těle mají kamery a ve dvojicích projíždějí na motorkách stísněnými a přeplněnými uličkami města.

Podle britského listu The Guardian jich v prosinci do indické metropole vyjede na 600.

Všechny prošly speciálním výcvikem. Nosí u sebe obušek, pepřový sprej i střelnou zbraň. Policejní ředitelství si od jednotky slibuje, že přítomnost jejích příslušnic v ulicích pomůže v prevenci násilných činů na ženách.

V loňském roce bylo v druhém největším městě Indie nahlášeno přes dva tisíce znásilnění. Zařadilo se tak vedle brazilského Sao Paula mezi světová města, která jsou pro ženy nejvíce nebezpečná.

Před pěti lety Indií otřáslo brutální skupinové znásilnění 23leté studentky v městském autobusu, ze kterého ji násilníci za jízdy vyhodili. Obyvatelky Dillí od té doby pořádají pochody a demonstrace proti genderově motivovanému násilí.

Mnoho případů znásilnění ale oběti vůbec nenahlásí.

Výzkumy ukazují, že ženy, které přijdou udat takový trestný čin, jsou často umlčovány nebo je policisté běžně obtěžují. Ženské policejní jednotky mají takovým praktikám zabránit a hlavně místní obyvatelky alespoň trochu uklidnit.

Některé uličky jsou v Dillí tak úzké, že je pro chodce těžké vyhnout se fyzickému kontaktu. Právě tato místa se stávají častým dějištěm obtěžování nebo napadení.

Zavolaná policejní hlídka se k nim ale v autě nestihne ve většině případů ani přiblížit. Motorky jsou do hustého provozu a stísněných prostor ideálním dopravním prostředkem.

"Síla motorek s jejich technickým vybavením zlepší viditelnost na ulicích a uklidní ženy," cituje britský list mluvčího městské policie.

"Protože se lépe protlačí úzkými uličkami a mají GPS, dokážou rychleji zareagovat než hlídkující policejní dodávky. Máme v plánu je využívat hlavně v oblastech, jako je okolí univerzit, kde se vyskytuje hodně mladých studentek."

Koleje v severoindické provincii Uttarpradéš se staly hřištěm, kde dospívající děti předvádějí životu nebezpečné kousky. Uskakují před vlakem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Havlíček: Národní plán obnovy chceme ještě v dubnu projednat na vládě

Národní plán obnovy byl podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pátek, po diskuzi v rámci členů koalice, poslán do meziresortního připomínkového řízení. To bude trvat několik následujících dnů. Chtěl by, aby ho ještě v dubnu projednala vláda a poté bude okamžitě odeslán Evropské komisi. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Podle Havlíčka by z něj mohla Česká republika získat 172 miliard korun a dále bude moci čerpat půjčky až do výše asi 405 miliard korun. Na konci března uvedl, že v rámci koalice se jedná o zapojení dalších zhruba 18 miliard korun právě ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy