Muž na nádraží v Kolíně nad Rýnem držel rukojmí. Policie ho vážně zranila při zásahu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 20:21
Motiv činu není zatím jasný, policie ale nevylučuje, že šlo o teroristický útok.
Muž držel rukojmí na vlakovém nádraží v Kolíně nad Rýnem, policie ho zneškodnila. Záběry z místa | Video:

Berlín - Tři zraněné si vyžádal pondělní incident na nádraží v Kolíně nad Rýnem na západě Německa, při kterém muž nejprve zapálil v restauraci takzvaný Molotovův koktejl a následně několik hodin držel v nádražní lékárně rukojmí.

Pachatele policie při zásahu vážně zranila, a musel se proto podrobit operaci. Dalšími zraněnými jsou jeho rukojmí a 14letá dívka, kterou popálila hořlavá směs.

Motiv činu není zatím jasný, policie ale nevylučuje, že šlo o teroristický útok.

Kolínská policie dostala hlášení o incidentu na rušném nádraží v centru města ve 12:42 SELČ. Podle policejního mluvčího muž nejprve zapálil v restauraci rychlého občerstvení takzvaný Molotovův koktejl. Oheň popálil čtrnáctiletou dívku, která byla následně ve vážném stavu převezena do nemocnice. V restauraci se spustil protipožární systém, který začal místo kropit.

Zřejmě kvůli tomu muž zamířil do nedaleké lékárny, kde si vzal jednu ženu jako rukojmí. Podle očitých svědků křičel, že patří k teroristické organizaci Islámský stát, a následně se v lékárně zatarasil.

Ve snaze rukojmí osvobodit policisté při zásahu násilníka několikrát střelili. Muž měl podle policie v ruce zbraň, přičemž nebylo jasné, zda je pravá či nikoliv.

Pokusil se zapálit plynové lahve

Na místě se podle policejního mluvčího našly také urychlovač hoření a malé propanbutanové láhve používané při stanování.

Plynové láhve muž v jistém okamžiku připevnil na rukojmí a při policejním zásahu se je pokusil zapálit.

Zadržovaná žena utrpěla lehká zranění, násilník byl na místě činu oživován a v nemocnici se musel podrobit akutní operaci.

Vzhledem k jeho stavu, nebylo muže zatím možné vyslechnout. Jeho totožnost tak není jasná. Na místě činu se nicméně našly dokumenty 55letého Syřana, které "s vysokou pravděpodobností" patří pachateli.

Držitel těchto dokumentů může v Německu legálně pobývat do poloviny roku 2021.

Policii je známý od roku 2016, a to kvůli rozsáhlé trestné činnosti, především krádežím a drogovým deliktům.

Po celou dobu akce bylo nádraží mimo provoz a dálkové i meziměstské vlaky směřovaly na jiné stanice. Kolínské nádraží patří mezi největší v Německu a je v těsném 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy