Policisté vedli Afroameričana na laně ulicemi, muž je nyní žaluje o milion dolarů

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2020 23:47
Černošský muž ve Spojených státech žaluje policejní sbor v texaském městě Galveston o milion dolarů (23 milionů korun) kvůli tomu, že ho tam loni dva strážníci na koních zatkli a vedli po ulici na provaze. Podle řady kritiků scéna připomínala praktiky z doby, kdy bylo na jihu USA povoleno otroctví, napsal list The Guardian.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Čtyřiačtyřicetiletý Donald Neely tvrdí, že jednání policistů bylo "extrémní a nehorázné" a způsobilo mu jak fyzická poranění, tak psychickou újmu.

Na videu pořízeném v srpnu loňského roku jsou vidět strážníci na koních, kteří Neelyho zatkli, následně mu na pouta navázali provaz a vedli ho ulicemi. Jeden ze strážníků přitom opakovaně se smíchem říká, že celý výjev bude "vypadat špatně".

Žaloba obviňuje město a jeho policejní sbor z nedbalosti. Neelyho právníci tvrdí, že policisté měli předpokládat, že muž bude považovat za urážlivé, když jej povedou na laně, "jako kdyby byl otrok". "Neely se cítil, jako kdyby byl vystavován na odiv, jako dříve bývali otroci," pokračuje žaloba.

Policejní šéf tamního sboru v době incidentu prohlásil, že vedení zadrženého na provazu je vyzkoušená technika, jež je v některých případech nejlepším řešením. Uznal však, že policisté v tomto případě projevili špatný úsudek. Galvestonská policie od té doby používání této praktiky zakázala. Dřívější vyšetřování úřadů došlo k závěru, že policisté při zatčení Neelyho neporušili zákon.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy