Policie vedla zatčeného černocha na laně. Jako za dob otrokářství, stěžují si lidé

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 8. 2019 11:09
Texaská policie se omluvila poté, co se na internetu objevila fotografie, na které dva bílí strážníci na koních vedou na laně zatčeného černocha. Informoval o tom web amerického listu Houston Chronicle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Třiačtyřicetiletý Donald Neely nezákonně pronikl na cizí soukromý pozemek v texaském městě Galveston. Zadrželi ho dva strážníci, nasadili mu pouta a odvedli ho na osm bloků vzdálenou stanici. Protože ale byli na koni, vyřešili situaci tak, že na pouta zadrženého muže upevnili lano a vedli ho po ulici za sebou.

Obyvatelům města se naskytla podívaná jako z jiného století: dva bílí policisté na koních za sebou vedli na laně spoutaného černocha. Fotografie zachycující situaci připomínající otrokářskou dobu se rozšířila na sociálních sítích a vyvolala smršť kritiky mířené na galvestonský policejní sbor.

"Když jsem se na tu fotku podíval, viděl jsem naprostou neúctu k jiné lidské bytosti. První věc, která mě napadla, byla: Tohle je rok 2019, a ne 1819," uvedl pro stanici CBS News šéf místní pobočky neziskové organizace zaměřené na práva Afroameričanů v USA (NAACP) James Douglas.

"Kdyby ten zadržený muž byl bílý, nikdy by se to nestalo," myslí si.

Šéf tamní policie Vernon Hale ale vše vyvrací. V pondělí vydal prohlášení, ve kterém vysvětlil, že lano je pro strážníky na koni zcela běžnou pomůckou. "Ačkoliv jde o osvědčenou a v některých případech nejlepší možnou techniku, domnívám se, že naši důstojníci mohli prokázat lepší úsudek," dodal však. Strážníci podle něj měli raději počkat na policejní vůz.

Zadrženému Donaldu Neelyovi se omluvil s tím, že policisté neměli nekalé úmysly. Vnitřní předpisy týkající se tohoto typu zadržování byly po incidentu podle Halea změněny. "Chápeme, že to mohlo vypadat špatně," doplnil.

Neely byl podle listu Houston Chronicle následně propuštěn na kauci. Podle policie byl v minulosti opakovaně varován, aby na soukromý pozemek nechodil.

Leon Phillips, ředitel galvestonského sdružení pro spravedlnost, které bojuje proti diskriminaci menšin, uvedl, že Neely je duševně nemocný.

 

Právě se děje

Další zprávy