Policisté v Dallasu použili poprvé v USA k zabití robota. Akce vyvolává etické otázky

ČTK ČTK
9. 7. 2016 0:30
Útočníka, jenž v Dallasu zastřelil pět policistů, zabil robot vyslaný s výbušninou k agresorovi. Podle odborníků se jedná zřejmě o první případ, kdy robot zabil pachatele. Doposud robot sloužil pouze k tomu, aby vylákal pachatele ze skrýše. Jeho použití k likvidaci člověka může vyvolat bouřlivou diskusi ohledně etických a právních otázek.
Micah Xavier Johnson - podezřelý ze střelby v Dallasu, zlikvidovaný policisty při zásahu.
Micah Xavier Johnson - podezřelý ze střelby v Dallasu, zlikvidovaný policisty při zásahu. | Foto: Reuters

Dallas - Policie v Dallasu se stala zřejmě prvním policejním útvarem ve Spojených státech, který s pomocí robota usmrtil útočníka. Shoduje se na tom několik expertů. Jeden z nich, Peter Singer z analytické organizace New America (Nová Amerika), nicméně upozornil, že podobnou taktiku používali američtí vojáci v Iráku proti povstalcům. Televize NBC News nevylučuje, že nasazení robota k zabití střelce může vyvolat diskuzi o etických a právních otázkách.

O tom, že policisté v Dallasu použili možná vůbec poprvé v USA robota k usmrcení, napsala na Twitteru například profesorka práv z Kalifornské univerzity Elizabeth Johová. Stejný názor zastává i Singer, který připomněl, že ve své knize Wired for War (Připojen do války) z roku 2009 píše o podobné taktice amerických vojáků v Iráku. V knize se odvolává na svědectví jednoho z vojáků, podle kterého robot odpaloval proti útočníkům protipěchotní miny.

Portál Popular Science uvedl, že americká policie už několikrát použila robota k tomu, aby dostala pachatele z jeho skrýše, robot při tom ale zřejmě nikdy nezabíjel. Učinila tak již i policie v Dallasu, když útočník loni napadl jednu z policejních stanic. Útočníka policie tehdy zastřelila.

Nynější zásah v Dallasu může vyvolat otázky, jak bude policie roboty v budoucnu používat. Policie na tiskové konferenci uvedla, že toto bylo jediné možné řešení, jak útočníka zlikvidovat bez ohrožení dalších policistů. Za policii se již postavil odborník na policejní právo Seth Stoughton.

"Pokud někdo začne na policii střílet, tak ta tím, obecně řečeno, získává svolení k tomu, aby proti této hrozbě zasáhla opětováním palby, útočníka pobodala či přejela vozem," řekl Stoughton. "Jakmile je použití smrticí síly ospravedlněno, pak metoda, jak se tak učiní, není podle mého názoru právně relevantní," dodal.

Pět mrtvých a devět zraněných. Zpočátku poklidná demonstrace proti policejnímu násilí na černoších se v americkém Dallasu změnila v krveprolití. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy