Policisté jsou před soudem. Střileli, až pak se ptali

Pětice bývalých mužů zákona čelí obvinění, že po hurikánu Katrina zastřelila dva muže

New Orleans - Pět bývalých amerických policistů stojí v New Orleansu před soudem kvůli obvinění, že v roce 2005 během chaosu po hurikánu Katrina zastřelili dva lidi a další čtyři postřelili.

Žalobci viní Roberta Faulcona, Roberta Giseviuse, Kennetha Bowena a Anthonyho Villavasa, že napřed "stříleli a teprve poté se ptali".

Podle žalující strany se navíc pokusili své zločiny zakrýt s pomocí falešných důkazů. V tom jim měl pomáhat další bývalý policista a obviněný, Arthur Kaufman.

V New Orleansu zničeném a zatopeném vodou poté, co ho Katrina téměř srovnala se zemí, propuklo masové loupení a násilí.

To je také hlavní argument obhajoby, která tvrdí, že policisté, zasahující za krajně nebezpečných a složitých podmínek ve zdivočelém městě, měli strach o své životy, a proto byli oprávněni použít zbraň.

"Tito muži jsou nevinní," prohlásil podle stanice BBC advokát jednoho z nich. "Mají společnou věc - zůstali (ve zničeném New Orleansu)."

Státní žalobci naopak pětici bývalých policistů viní ze spáchání násilného činu, z falšování důkazů včetně nastrčení střelné zbraně a ze lživých svědectví.

Ke střelbě došlo 4. září 2005, šest dní poté, co hurikán Katrina udeřil na pobřeží, na vertikálním zvedacím mostě Danziger, který vede přes neworleanský Průmyslový kanál.

Policisté zastřelili jednoho sedmnáctiletého mladíka jménem James Brissette a Ronalda Mansona, čtyřicetiletého, mentálně postiženého muže, čtyři jiné osoby postřelili.

Oba zabití byli Afroameričané. Manson byl navíc střelen brokovnicí zezadu z jedoucího policejního vozu, když utíkal. Když pak ležel na zemi, smrtelně zasažen, jeden z obžalovaných k němu přišel, kopal do něj a dupal po něm.

Nikdo ze zmíněné šestice neměl střelnou zbraň, neworleanská policie se ji proto pokusila na místo činu nastrčit.

Neworleanské policejní oddělení se podílelo i na vyrábění dalších falešných důkazů a lživě uvedlo, že jeho muži reagovali na policejní hlášení, že jeden policista byl zastřelen.

Tvrdilo také, že na zasahující policisty po jejich příjezdu stříleli nejméně čtyři lidé. V této souvislosti muselo odejít z neworleanské policie několik velitelů, řada policistů se pak přiznala k falšování důkazů a lhaní před porotou.

Pokud bude zmíněných pět bývalých policistů shledáno vinnými, může jim hrozit i trest smrti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy