Policisté jsou před soudem. Střileli, až pak se ptali

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
29. 6. 2011 20:05
Pětice bývalých mužů zákona čelí obvinění, že po hurikánu Katrina zastřelila dva muže

New Orleans - Pět bývalých amerických policistů stojí v New Orleansu před soudem kvůli obvinění, že v roce 2005 během chaosu po hurikánu Katrina zastřelili dva lidi a další čtyři postřelili.

Žalobci viní Roberta Faulcona, Roberta Giseviuse, Kennetha Bowena a Anthonyho Villavasa, že napřed "stříleli a teprve poté se ptali".

Podle žalující strany se navíc pokusili své zločiny zakrýt s pomocí falešných důkazů. V tom jim měl pomáhat další bývalý policista a obviněný, Arthur Kaufman.

V New Orleansu zničeném a zatopeném vodou poté, co ho Katrina téměř srovnala se zemí, propuklo masové loupení a násilí.

To je také hlavní argument obhajoby, která tvrdí, že policisté, zasahující za krajně nebezpečných a složitých podmínek ve zdivočelém městě, měli strach o své životy, a proto byli oprávněni použít zbraň.

"Tito muži jsou nevinní," prohlásil podle stanice BBC advokát jednoho z nich. "Mají společnou věc - zůstali (ve zničeném New Orleansu)."

Státní žalobci naopak pětici bývalých policistů viní ze spáchání násilného činu, z falšování důkazů včetně nastrčení střelné zbraně a ze lživých svědectví.

Ke střelbě došlo 4. září 2005, šest dní poté, co hurikán Katrina udeřil na pobřeží, na vertikálním zvedacím mostě Danziger, který vede přes neworleanský Průmyslový kanál.

Policisté zastřelili jednoho sedmnáctiletého mladíka jménem James Brissette a Ronalda Mansona, čtyřicetiletého, mentálně postiženého muže, čtyři jiné osoby postřelili.

Oba zabití byli Afroameričané. Manson byl navíc střelen brokovnicí zezadu z jedoucího policejního vozu, když utíkal. Když pak ležel na zemi, smrtelně zasažen, jeden z obžalovaných k němu přišel, kopal do něj a dupal po něm.

Nikdo ze zmíněné šestice neměl střelnou zbraň, neworleanská policie se ji proto pokusila na místo činu nastrčit.

Neworleanské policejní oddělení se podílelo i na vyrábění dalších falešných důkazů a lživě uvedlo, že jeho muži reagovali na policejní hlášení, že jeden policista byl zastřelen.

Tvrdilo také, že na zasahující policisty po jejich příjezdu stříleli nejméně čtyři lidé. V této souvislosti muselo odejít z neworleanské policie několik velitelů, řada policistů se pak přiznala k falšování důkazů a lhaní před porotou.

Pokud bude zmíněných pět bývalých policistů shledáno vinnými, může jim hrozit i trest smrti.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy