Policista z aféry čínského politika Poa dostal 15 let

ČTK ČTK
24. 9. 2012 22:10
Policejní vyšetřovatel Wang proslul tvrdou kampaní proti organizovanému zločinu
Po Si-laj krátce před svým pádem.
Po Si-laj krátce před svým pádem. | Foto: Reuters

Peking - Čínský soud poslal v pondělí na 15 let do vězení bývalého policejního šéfa Wang Li-jüna, který je jednou z klíčových postav největší politické aféry poslední doby v zemi.

Policista podle soudu pomáhal zatajit vraždu, kterou spáchala manželka kdysi vlivného stranického funkcionáře Po Si-laje.

Agentura Nová Čína informovala, že Wang Li-jün byl shledán vinným z pokusu o nedovolené opuštění země a také ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků.

Proces s Wangem trval pouhé dva dny a skončil minulé úterý. Bývalý policejní šéf podle oficiálního záznamu ze soudního jednání, který zveřejnila čínská státní agentura, a podle svědectví jeho advokátky rozsudek přijal a nebude se proti němu odvolávat.

Odsouzený, který s justicí plně spolupracoval a kterému hrozilo doživotí a dokonce i trest smrti, se tak dočkal mírnějšího rozsudku. Za dobré chování mu může být polovina délky trestu odpuštěna. Soudní jednání bylo podle Pekingu veřejné, zahraniční novináři ale do soudní síně vpuštěni nebyli.

Wang Li-jün, někdejší policejní šéf ve 33milionovém čínském městě Čchung-čching, býval blízkým spolupracovníkem donedávna vlivného politika Po Si-laje. Ten byl před několika měsíci vyloučen z politbyra Komunistické strany Číny poté, co vyplulo na povrch, že jeho manželka je odpovědná za listopadovou vraždu britského obchodníka Neila Heywooda.

Žena byla v srpnu odsouzena k podmíněnému trestu smrti s odkladem na dva roky.

Po Si-lajova manželka dostala trest smrti
Po Si-lajova manželka dostala trest smrti | Foto: Reuters

Celý skandál rozpoutal Wang útěkem na americký konzulát ve městě Čcheng-tu, kde žádal o azyl, což zdůvodnil strachem o vlastní život poté, co se rozkmotřil s Poem. Za to také byl potrestán pokusem o nedovolené opuštění země. Nakonec se ale nechal zatknout a vyšetřovatelům pak rozkryl celou záležitost kolem vraždy.

Poovo jméno bylo před soudem poprvé zmíněno teprve minulý týden. Wang uvedl, že svému nadřízenému o zapletení jeho manželky do vraždy řekl, ale ten ho odmítal vyslechnout. Po Si-laj je nicméně zatím obviněn pouze z vážného porušení stranické disciplíny.

Poa zřejmě čeká soud

O dalším osudu Poa zatím Komunistická strana Číny očividně nerozhodla. Podle některých zdrojů ho čeká rovněž soud, který by se ale měl uskutečnit až po sjezdu, na němž bude jmenováno nové vedení strany. Jiné zdroje se domnívají, že ho čeká pouze disciplinární řízení uvnitř strany.

Skandál kolem Poa otřásl celou politickou garniturou, protože Po patřil prakticky k nejužšímu vedení, což vrhlo stín i na zbytek jeho členů. Spekuluje se o tom, že mezi nimi navíc od Poova pádu zuří mocenský boj.

Odsouzený 52letý policista Wang proslul tvrdou kampaní proti organizovanému zločinu v Čchung-čchingu, v jejímž rámci byly zatčeny desetitisíce lidí, odhaleni zkorumpovaní policisté a úředníci a rozbity různé gangy.

Státní média svého času nešetřila u Wanga chválou. Jako "ideální policejní důstojník" se stal dokonce předlohou pro televizní seriál z policejního prostředí.

Podle kritiků, citovaných agenturou Reuters, ale Wang používal zvlášť brutální metody a i na čínské poměry byl agresivní.

Policejní šéf, který pocházel z řad mongolské menšiny, v mládí boxoval a tři roky sloužil v armádě. Podle Čou Li-ťüna, autora scénáře televizního seriálu, který byl natočen podle Wangových "hrdinských činů" při jeho předchozím působení ve městě Tchie-ling, měl Wang smysl pro dramatično.

Na místo činu s oblibou přijížděl v džípu značky Mitsubishi se dvěma řadami silných reflektorů na střeše. Vystoupil z vozu, vyskočil na střechu, vytáhl zbraň a začal střílet do vzduchu.

Když byl Po zvolen v roce 2007 stranickým šéfem v Čchung-čchingu, přizval si Wanga k sobě.

"Kampaň proti organizovanému zločinu se ale časem zvrhla, byla zpolitizována, objevila se spousta chybných zatčení a případů mučení," vypověděl nejmenovaný zdroj. Zastrašování, mučení a přiznání vynucená násilím potvrdila i řada dalších lidí.

Bývalý Wangův kolega ze severovýchodní Číny si vzpomněl, že policejní šéf dokonce občas sám vykonával popravy a pitvy, aby viděl, "jestli srdce zločinců jsou černá, nebo rudá". Popravě neušel v roce 2010 ani někdejší šéf čchungčchingské justice Wen Čchiang za to, že chránil gangy, přijímal úplatky a znásilňoval.

 

Právě se děje

Další zprávy