Policista se u soudu přiznal k napomáhání zabití v případu George Floyd

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 5. 2022 17:21
Jeden ze tří policistů, kteří se společně s Derekem Chauvinem účastnili smrtícího zásahu proti Georgi Floydovi, se dnes u soudu v Minneapolisu přiznal k napomáhání zabití.
Foto: Reuters

Thomas Lane souhlasil se tříletým trestem za méně závažný bod obžaloby výměnou za stažení obvinění z napomáhání vraždě, informují americká média. Zpráva přichází těsně před druhým výročím Floydovy smrti, která rozpoutala vlnu protestů proti rasismu a policejnímu násilí v USA.

Lane při osudném incidentu z konce května 2020 společně s kolegou Alexanderem Kuengem pomáhal neozbrojeného černocha držet na zemi, zatímco mu Chauvin klečel na krku. Zásahu se účastnil také Tou Thao, který několik minut udržoval v odstupu skupinu přihlížejících, během nichž Floyd volal o pomoc a následně ztratil vědomí. Chauvinovi loni soud vyměřil 22,5 roku vězení za vraždu, zbylí tři expolicisté byli později shledáni vinnými ve federálním procesu ohledně porušení Floydových občanských práv, zatímco pokračovalo jejich stíhání na státní úrovni.

Prokurátor státu Minnesota Keith Ellison po oznámení dohody s Lanem uvedl, že je s výsledkem spokojený, neboť bývalý strážník přijal zodpovědnost za podíl na Floydově smrti. Prokuratura navrhuje za napomáhání zabití tři roky vězení, přičemž by si Lane trest odpykával společně s tím federálním, který ještě nebyl oznámen.

Oznámení trestu ve státním procesu je naplánované na 21. září, napsala agentura AP. Lane podle ní v tuto chvíli není ve vazbě. Jeho právník uvedl, že on ani jeho klient nebudou vývoj kauzy komentovat.

Prokuratura dříve sdělila, že kromě Lanea nabídla dohody o vině a trestu i Kuengovi a Thaovi, ale že nabídky byly odmítnuty. Případy Kuenga a Thaa stále směřují k plnohodnotnému soudnímu procesu, jehož začátek se čeká příští měsíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy