Mimořádná zpráva

Policista, který zaklekl na černocha v Minnesotě, byl obviněn z vraždy

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2020 22:55
Nyní již bývalý policista Derek Chauvin, po jehož pondělním zásahu v americkém státě Minnesota zemřel černoch George Floyd, byl obviněn z vraždy a zabití. V pátek to krátce po Chauvinově zatčení podle agentury Reuters oznámila minnesotská prokuratura, která očekává, že obvinění budou vznesena i proti dalším třem zasahujícím policistům.
Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku.
Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. | Foto: Twitter/AJ

Americký ministr spravedlnosti William Barr následně k incidentu v Minnesotě sdělil, že úřady prověří, zda čtveřice policistů neporušila federální zákony zaručující občanská práva.

Chauvin, který i přes Floydovy prosby, že nemůže dýchat, několik minut klečel na jeho krku, byl obviněn ze zabití a z vraždy třetího stupně. Tato kategorie vražd je pro Minnesotu specifická, neboť naprostá většina států USA rozděluje vraždy do dvou stupňů na plánované a neplánované. V Minnesotě, ale také třeba v Pensylvánii, existuje ještě třetí stupeň.

V případě Minnesoty je vražda třetího stupně takové usmrcení člověka, které nebylo předem promyšlené a ani záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohledy na životy ostatních, uvádí na svém webu právnická společnost Rivers Law Firm z minnesotského Minneapolisu. Za vraždu třetího stupně hrozí v Minnesotě až 25 let vězení.

Prokuratura rovněž uvedla, že vyšetřuje podíl dalších třech nyní rovněž bývalých policistů na Floydově smrti. Prokuratura očekává, že i proti nim budou vznesena obvinění.

Oběť trpěla zdravotními problémy

Trestní oznámení proti Chauvinovi uvádí, že ke Floydově smrti pravděpodobně vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle. Uvedla to televize CNN.

Floyd trpěl několika zdravotními problémy, mimo jiné onemocněním koronárních tepen a hypertenzním onemocněním srdce, uvádí trestní oznámení, které odkazuje na předběžné výsledky pitvy. Ohledání zároveň nezjistilo žádné známky traumatická asfyxie, kdy je dušení vyvoláno tlakem na hrudník a břicho, či škrcení.

V dokumentu je dále napsáno, že Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy