Policista, který klečel na Floydovi, stanul poprvé u soudu. Kauce je milion dolarů

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2020 21:33
Před soudem v americkém městě Minneapolis poprvé stanul Derek Chauvin, bělošský policista, který téměř devět minut klečel na krku černochovi Georgi Floydovi těsně před jeho smrtí. Soudce stanovil Chauvinovi, který čelí obvinění z vraždy, kauci ve výši až 1,25 milionu dolarů (29,4 milionu korun), napsal web televize CNN. Žalovaná strana se zatím nevyjádřila, zda propuštění na kauci využije.
Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku.
Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. | Foto: Twitter/AJ

Floydovo úmrtí spustilo ve Spojených státech největší vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí. Řadu lidí jít do ulic v době pandemie covidu-19 přesvědčilo video natočené náhodným kolemjdoucím, na němž je vidět Chauvin, jak klečí Floydovi při zatýkání na krku, ačkoliv podezřelý opakovaně říká, že nemůže dýchat, a policistu prosí, aby jej nezabíjel.

Bývalý policista, který čelí stíhání společně s dalšími třemi někdejšími kolegy, kteří byli u zatýkání přítomni, se objevil před soudem virtuálně z vězení se zvýšenou ostrahou. Soud stanovil kauci milion dolarů v případě, že Chauvin splní další podmínky, například že neopustí stát Minnesota, bude docházet na všechna další stání a vzdá se všech střelných zbraní. Pokud by chtěl po dobu soudního procesu vyjít na svobodu bez podmínek, musel by složit kauci 1,25 milionu dolarů.

Další stání soudkyně určila na 29. června. Na základě současných obvinění hrozí Chauvinovi až 40leté vězení.

Veřejné rozloučení s Floydem

Lidé se v pondělí také veřejně loučí se zesnulým Floydem. 

Mezi lidmi, kteří se v Houstonu přišli rozloučit se zesnulým, byl i republikánský guvernér státu Texas Gregg Abbott. Organizátoři očekávají, že kostel s vystavenou rakví dnes navštíví několik tisíc lidí, napsala agentura AP.

Lidé stáli před kostelem ve frontě, v níž od sebe udržovali asi dvoumetrový odstup jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Mnoho z nich mělo rovněž ochranné roušky a trička s nápisem "nemůžu dýchat", což jsou slova, která Floyd před svou smrtí opakovaně říkal zasahujícímu policistovi, který mu téměř devět minut klečel na krku. Někteří návštěvníci kvůli možnosti posledního rozloučení s Floydem vážili mnohahodinovou cestu.

"George Floyd změní budoucí směřování Spojených států. George Floyd nezemřel zbytečně. Jeho život bude živoucím odkazem ohledně způsobu, jakým Amerika a Texas zareagovaly na tuto tragédii," řekl republikánský guvernér státu Texas Greg Abbott, jenž byl mezi prvními lidmi, kteří k Floydově tělu přišli. Později se má soukromě setkat s rodinou zesnulého, které má podle informací amerických médií osobně kondolovat rovněž bývalý viceprezident Joe Biden, jenž se uchází o post prezidenta.

Floyd v Houstonu vyrůstal a stal se v místní komunitě známým jako hráč amerického fotbalu na střední škole a raper. Před několika lety se odstěhoval za prací do Minneapolisu, kde se 25. května stal smrtelný incident.

Floydův pohřeb se bude konat v úterý, zesnulý bude pohřben vedle své matky na hřbitově na jednom z předměstí Houstonu.

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy