Slzný plyn, zábleskové granáty, projektily. Policie tvrdě potlačuje protesty v Minsku

Foto: Slzný plyn, obušky, vodní děla. Bělorusové se kvůli volbám střetli s policií
Běloruská policie blokuje centrum města během pondělních masivních protestů. Některé ulice jsou zcela zavřené.
...
Protestující staví na ulicích barikády.
Běloruská policie zatýká několik demonstrantů, kteří v pondělí znovu vyšli do ulic po prezidentských volbách.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2020 8:15
Situace v Bělorusku po nedělních prezidentských volbách zůstává nadále napjatá. I v úterý se očekávají další protesty proti falšování výsledků hlasování a někteří z aktivistů hovoří rovněž o zahájení celostátní stávky. Při pondělních demonstracích zahynul jeden člověk.

Běloruská policie v pondělí už druhý den v řadě tvrdě zasáhla proti demonstrantům a obsadila centrum Minsku. Podle svědků agentury Reuters proti nim použila zábleskové granáty, slzný plyn i slepé náboje.

Mluvčí běloruského ministerstva vnitra na internetu uvedla, že jeden demonstrant zemřel poté, co mu v rukou explodovalo blíže neurčené výbušné zařízení, které chtěl hodit směrem na zasahující policejní speciální jednotky. Podle svědků byly zadržené desítky lidí, další jsou zranění, včetně novinářů, kteří byli viditelně označení.

V některých částech města lidé budují barikády z květináčů, odpadkových košů a dalších věcí, které na ulici objeví, uvedla v pondělí na twitteru polská televizní stanice Belsat, která vysílá v běloruštině. Při střelbě gumovými projektily, které na jedné z ulic běloruské metropole použili muži ve vojenských uniformách bez označení, utrpěla zranění nohy i novinářka běloruského listu Naša Niva. 

Na sociálních sítích se také šíří videa z Puškinovy ulice, kterou zaplnila kolona troubících aut.

Protesty se ale odehrávají i na dalších místech, například ve městech Mazyr, Grodno, Navapolack či Brest. I v nich policie podle záběrů na sociálních sítích tvrdě zasáhla proti lidem v ulicích.

Opoziční kandidátka výsledek voleb neuznala

Nedělní prezidentské volby podle ústřední volební komise drtivě vyhrál současný autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Množí se však informace o zfalšování voleb a prezidentská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská už dříve oznámila, že uvedený výsledek neuznává. Podala stížnost k ústřední volební komisi a žádá přepočítání hlasů.

Šéf běloruské KGB oznámil, že bezpečnostní složky zabránily pokusu o atentát na tuto opoziční kandidátku. Žádné další podrobnosti zatím nejsou známy. V souvislosti s Cichanouskou se v pondělí večer na sociálních sítích začaly šířit zvěsti, některé s odvoláním na její tým, že nikdo netuší, kde se prezidentská kandidátka nachází.

Podle některých zdrojů měla zmizet poté, co v budově ústřední komise podala stížnost na volby. Štáb Cichanouské nebylo možné podle Reuters telefonicky kontaktovat.

V úterý ráno ovšem litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius na Twitteru oznámil, že Chichanouská je v bezpečí a v noci přejela do Litvy.

Cichanouská voliče nevyzvala, aby vyšli do ulic. Sama se rovněž protestů nebude účastnit, uvedla její mluvčí. Obává se totiž, že by tento krok bezpečnostní složky využily k provokacím. "Snažily by se ji zastavit a my ji potřebujeme na svobodě," citovala z prohlášení mluvčí agentura AFP.

V reakci na dění kolem voleb a falšování výsledků vyšly již v noci na pondělí do ulic běloruských měst tisíce demonstrantů, policie proti nim tvrdě zasáhla. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo na 3000 lidí, desítky jich utrpěly zranění. Lidskoprávní organizace Vjasna informovala rovněž o jednom mrtvém, později se ukázalo, že muž je sice těžce zraněný, ale naživu, uvedla agentura Reuters.

Systém přestává fungovat, režim je v nejslabším postavení za 26 let, míní rodačka z Minsku a koordinátorka iniciativy Exit Poll Kryścina Šyjanok. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy