Policie v Soči zatkla Pussy Riot, hodiny je vyslýchala

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 18. 2. 2014 15:29
Oficiálním důvodem zadržení byla krádež v hotelu, kde aktivistky bydlely
Aljochinová a Tolokonnikovová se nedávno zúčastnily koncertu v New Yorku.
Aljochinová a Tolokonnikovová se nedávno zúčastnily koncertu v New Yorku. | Foto: Reuters

Soči - Donedávna vězněné aktivistky ruské punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová opět skončily za mřížemi. Tentokrát jen na pár hodin.

Policie je zadržela v centru ruského města Soči. Podle televizního kanálu Dožď chtěly nedaleko dějiště zimní olympiády natočit hudební film s názvem "Putin tě naučí milovat svou vlast".

Kameramani s modřinami

Policie pouze uvedla, že v hotelu, kde byly ženy ubytovány, došlo ke krádeži. Pussy Riot proto byly k výslechu dopraveny "stejně jako ostatní osazenstvo hotelu".

Odsouzený aktivista

Aktivistky do Soči přijely mimo jiné pro to, aby upozornily na odsouzení ekologického aktivisty Jevgenije Vitiška.

Muž, jenž upozorňoval na dopad bouřlivého stavebního boomu v dějišti olympiády na okolní životní prostředí, byl před pár dny v jihoruském Krasnodaru odsouzen ke třem letům vězení za údajné výtržnictví.

Původní podmínku mu soud změnil na nepodmíněný trest poté, co údajně napadl policisty.

Podle Semjona Simonova, který rovněž skončil na policejní služebně, se aktivistky chtěly v Soči zapojit do jednoho z dalších happeningů skupiny Pussy Riot.

Tolokonnikovová na Twitteru napsala, že předvedeno bylo asi patnáct lidí včetně novinářů a filmařů, kteří měli natočit dokument o připravovaném happeningu Pussy Riot.

Kameramani prý z výslechové místnosti vyšli s modřinami, samotné členky Pussy Riot byly prý vláčeny po zemi, policisté jim kroutili ruce a sráželi je na podlahu. "Bijí nás na podlaze policejní služebny v centru olympiády!".

Výslech tajné služby

Podle Tolokonnikovové se policie na Pussy Riot zaměřila už o víkendu. V neděli měly strávit na stanici sedm hodin, v pondělí je pak měla vyslýchat tajná služba FSB.

Mladé ženy se staly celosvětově známými poté, co v moskevském pravoslavném chrámu natočily protiputinovskou modlitbu. Za to byly odsouzeny ke dvěma rokům v žaláři. Na svobodu se dostaly loni v prosinci díky amnestii prezidenta Vladimira Putina.

 

Právě se děje

Další zprávy